banner200
banner222
Yeşim
Yeşim
16 Nisan 2015 Perşembe 09:56
Milyonlarca Çalışanı İlgilendiren Haber - Kıdem Tazminatı Kalkıyor Mu?
banner188
banner213
banner230

AK Parti Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu'nun hazırladığı Seçim Beyannamesi'nde dikkat çeken başlıklardan biri de 'kıdem tazminatı' oldu. Davutoğlu, beyannamesinde çalışanların, işçi sendikalarının büyük tepkisini çeken ifadelerden kaçındı: "Esnek çalışma" yerine "Katı çalışma biçimleri"; "Kıdem tazminatı fonu" yerine "sosyal taraflarla diyalog içinde mevzuat çalışması yapacağız" denildi.

Üç dönem kuralı nedeniyle yeni dönemde Meclis'te olmayacak olan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik'in, 'Kıdem Tazminatı Fonuna' geçilmesi çabası işçi sendikalarının karşı çıkması nedeniyle rafa kaldırılmıştı. AKP'nin seçim beyannamesinde 'Çalışma Hayatı' başlığı altında

"Bu alanda şiarımız çalışanın teri kurumadan hakkının verilmesidir" denildi.

ESNEK ÇALIŞMA YERİNE 'KATILIKLAR AZALACAK' DENİLDİ

Yeni dönemde neler yapılacağı anlatılırken, işçi sendikalarının büyük tepki gösterdiği 'esnek çalışma biçimleri' ifadesinin yerini "Çalışma hayatındaki katılıkları azaltarak, işletmelerin rekabet gücünü artıracağız" aldı.

"KIDEM TAZMİNATI FONU" DEMEDİ

Yine Davutoğlu, 'kıdem tazminatı sistemi değiştirilecek, fon kurulucak' gibi kesin ifadelerden kaçınarak, "Kıdem tazminatı sisteminde yaşanan sorunların çözümü amacıyla sosyal taraflarla diyalog içinde mevcut durum tespiti ve mevzuat çalışması yapacağız" demekle yetindi.

İŞÇİYİ FAZLA ÇALIŞTIRAN PATRONA 'CEZA'

Seçim beyannamesinde çalışma hayatında yapılacaklara dair dikkat çeken diğer başlıklar ise şöyle:

- Mevzuat düzenlemesi yaparak fazla çalışma sürelerinin aşılması halinde işverenlere idari para cezası verilmesini sağlayacağız.

-  Kısmi zamanlı çalışma, staj, prim desteği gibi araçlarla ve bilgi toplum şartlarında gelişen yeni işlerle genç ve kadın istihdamını artıracak bir çalışma ortamı oluşturacağız.

- Çalışma hayatında kadın ve erkekler arasında eşit muameleyi ve eşit fırsatlar sunulmasını sağlayacak şekilde AB standartlarını göz önünde bulundurarak, babalık iznine ilişkin ilgili mevzuatta gerekli değişiklikleri yapacağız.


http://www.muhasebeweb.com/haber_detay.php?id=3698_Milyonlarca-Calisani-Ilgilendiren-Haber---Kidem-Tazminati-Kalkiyor-Mu

banner229
Son Güncelleme: 16.04.2015 10:19
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol