banner200
banner235
banner225
Yeşim
Yeşim
28 Nisan 2015 Salı 12:40
Faizin fitilini petrol ateşleyecek
banner188
banner213
banner230

Petrol fiyatlarında gözlemlenen yükseliş dünya piyasalarını hareketlendirdi. Son dört ayda yüzde 40 oranında değerlenen Brent tipi petrol pek çok ülkenin deflasyon korkularına merhem olurken enflasyon korkusu yaşayan ülkelerde ise tansiyonun yükselmesine yol açtı.

Fiyat artışına gerekçe olarak Yemen’de devam eden çatışmaların neden olduğu arz güvenliği ve ABD’nin kaya gazı rüyasının sona ermeye başlaması gösteriliyor. Yemen petrol üretiminde önem arz etmiyor ancak günde 3.3 milyon varil petrol tankerlerle bu ülkedeki Babül Mendeb Boğazı’ndan geçiyor.

27 ÜLKE GEVŞEK POLİTİKA İZLİYOR

Geçen yaz varil fiyatı 115 dolar olan Brent petrol, talep azlığı nedeniyle son yılların en sert düşüşünü yaşayarak 2014’ü yüzde 50 değer kaybıyla tamamladı. Ucuzlayan petrolün çok sayıda ürün ve hizmette fiyat erozyonuna da neden olması küresel çapta eksi enflasyon dönemini başlattı.

Başta AB ve ABD olmak üzere deflasyon korkusuyla karşı karşıya kalan 27 küresel ekonomi gevşek para politikalarıyla enflasyonu tetiklemeye çalıştı. Ancak bu çabalar genel anlamda beklenen sonucu vermedi. Öyle ki ABD Merkez Bankası (FED) yıllık bazda yüzde 2’lik enflasyon hedefini tutturmak bir yana artı seviyede tutunmakta zorlanıyor.

GELİŞENLERİN ENDİŞELERİ ARTIYOR

FED bu nedenle 2015 için öngördüğü faiz artışı adımını bir türlü atamadı. Petroldeki son yükseliş bu hesabın değişebilir. Deutsche Bank’ın hesabına göre mevcut trend sürerse petroldeki yüzde 50’lik bir değerlenme ABD’nin enflasyonu bir yıl sonra yüzde 0.9 yükseltecek. HaberTürk’ün haberine göre; UBS’ye göre ise bunun için fiyat artışının yüzde 40 olarak gerçekleşmesi yeterli olacak.

Diğer yandan zamlanacak petrol enflasyon korkusu yaşayan ülkelerdeki fiyat artışlarını tetikleyecek. Uzmanlar bu nedenle gelişmiş ülkelerdeki borsalar yükseliş rekorları kırarken gelişmekte olan ülkelerde endekslerin ya düşüş ya da genel olarak yatay seyrettiğine işaret ediyor.


Yurtgazetesi

banner229
Son Güncelleme: 28.04.2015 12:40
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol