banner200
banner235
banner225
29 Ocak 2016 Cuma 00:24
Bekir Bozdağ patronlara söz verdi: İşçilerin 'kıdem tazminatı' hakkını yok edeceğiz
banner188
banner213
banner230

İstanbul Sanayi Odası'nın Tepebaşı'ndaki yönetim binasında düzenlenen Aylık Olağan Meclis Toplantısı'na katılan Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, sanayicilerin sorularını yanıtladı. Bozdağ, hükümetin Kıdem Tazminatı Fonu'nu hayata geçireceğini söyledi.

İş Mahkemeleri'nin sürekli çalışanlar lehinde karar verdiğini iddia ederek şikayet eden bir patrona yanıt veren Bozdağ, iş mahkemelerinde meslekten olmayan hakimlerin görevlendirilmesine ilişkin bir taslak üzerinde çalıştıklarını söyledi. Bozdağ, "Hakimler, verdikleri kararlarda, kabul ötesinde hak ve hakkaniyet neyse onun gereğini yapmalıdır. Şu anda bizim yasalarımız bu konuda işçi lehine veyahut da işveren aleyhine yorum yapma konusunda ne hakime ne de başka birine yetki vermemektedir. Sadece hakkı tespit edip, sahibine teslim etmesi konusunda düzenlemeler vardır" dedi.

Bozdağ, "Öncelikle iş mahkemeleri, ticaret mahkemeleri ve tüketici mahkemelerinde meslekten olmayan hakimlerin görevlendirilmesidir. Şu anda bu konuda Anayasa'da bir engel var. Eğer yeni Anayasa çalışmaları elverirse, meslekten olmayan hakimleri, bu mahkemelerde görevlendirme imkanı bulabildiğimizde, dosyaların bilirkişiye gitmesi de ortadan kalkacaktır. İş mahkemesinde işçi temsilcisi de var, işveren temsilcisi de var. Zaten oy çokluğuyla karar çıkıyor. Herkes oturulur, dinlenir, karar verilebilir. Türkiye bunu yapabilecek imkana sahiptir. Maalesef Anayasal engelimiz var. Anayasanın ilgili maddesinin değiştirilmesini hedefliyoruz. Yeni Anayasa içerisinde inşallah olur. Eğer yeni Anayasa konusu hayata geçmezse bile, bunu biz hayata geçirmek için her türlü girişimi yapacağımızı buradan ifade etmek isterim" diye konuştu.

Kıdem ve İhbar Tazminatı konusunda yöneltilen bir soruya da yanıt veren Bakan Bozdağ, kıdem tazminatının işçiler için büyük sorun olduğunu iddia ederek "Burada ben Türkiye'deki sendikaların kıdem tazminatı fonuna neden karşı çıktıklarını hâlâ anlamış değilim. İşçinin menfaatine yüzde bin, yüzde milyon olan bir düzene niye karşı çıkıyorlar anlamış değilim" ifadelerini kullandı.

İşçinin kıdem ya da ihbar tazminatı alamadığı zaman mahkemeye gittiğini hatırlatan Bozdağ, sözlerini şöyle sürdürdü: "Aylarca yargılamalar sürüyor. Yargıtay dosyayı onaylıyor. Ondan sonra geliyor. Şirket ortada yok. Parayı tahsil edebiliyor mu Yok. Türkiye'de mahkeme yoluyla kıdem ve ihbar tazminatı tahsil oranı tamamıyla işçilerin aleyhinedir. Hükümet olarak biz diyoruz ki, fon kuralım. Fonda parası yatsın. Yarın işyerinden ayrıldı, gitsin hesabından parasını çeksin. Ne mahkemeye gitsin ne avukata gitsin. Ne işveren 'Ne olacak' diye kaygı duysun ne de işçi kaygı duysun. Böylesine, herkesin menfaatine olan bir düzen kurulmak isteniyor ama Türkiye'de sendikalar, 'Biz yeri göğü yıkarız' diye konuşabiliyorlar. Ben buradan işçi kardeşlerime diyorum ki, kıdem tazminatına karşı çıkan sendikalarınıza söyleyin, 'Benim yararıma olan şeye niye karşı çıkıyorsun' Bana sendikalar lütfen anlatsınlar. Hükümetin önerdiği kıdem tazminatı fonunun hangi önerisinin, hangi harfi, hangi virgülü işçinin aleyhinedir İşçinin lehine olan bir şeye sendika karşı çıkabiliyor.

Bozdağ, "Yüzde 100 işçinin lehine olan bir şeyi hayata geçirmeyi maalesef başaramadık. İnşallah yeni dönemde hükümetimiz atması gereken adımı atacak, işçilerimizin de, işverenlerimizin de hukukunu koruyacak, kıdem tazminatı fonunu hayata geçirecektir" dedi.

 


Kaynak: Haber.sol.org.tr
banner229
Son Güncelleme: 29.01.2016 00:24
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol