banner200
banner235
banner225
05 Ekim 2014 Pazar 09:11
Bankalara bayram müjdesi Tüketiciye kötü haber
banner188
banner213
banner230
 

 İNTİBAK MADDESİ ÖNEMLİ ARZ EDİYOR

 
Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nun (BDDK) bankaların vatandaştan alacağı ücret ve komisyonları belirleyen Finansal Tüketicilerden Alınacak Ücretlere İlişkin Usul ve Esaslar Hakkında Yönetmeliği dün Resmi Gazete’de yayımlandı. Yönetmeliğin “intibak” maddesine göre yeni düzenleme bundan sonra bankalarla yapılacak sözleşmeler için geçerli olacak. Eski sözleşmeler yürürlükte kalacak. 
 
YENİ KURALLAR GEÇERLİ OLACAK
 
Ancak aynı maddeye konulan ikinci bir fıkraya göre yönetmeliğin yürürlük tarihinden sonra gerçekleşecek işlemlerde mevcut sözleşme değil yeni kurallar geçerli olacak. Buna göre örneğin banka kredisini yeniden yapılandırmak isteyen tüketiciler, yeni yönetmelikle yeniden ek yüklerin altına girecek. Aynı şekilde, mevcut sözleşmelerinde hesap işletim ücreti ödemeyen tüketiciler, yönetmeliğin çıktığı tarihten sonra geçen günler için yeni yönetmelik kuralları gereği hesap işletim ücreti ödeyecek, faturalarını ücretli yatıracaklar. 
 
ENFLASYONA GÖRE ÜCRETLER ARTACAK
 
Taslakta bankalara ücret ve komisyonlarını yüzde 20 oranına kadar artırma yetkisi verilmişti. Yönetmelikle bu yetki “tüketici enflasyonunun 1,2 katı” olarak değiştirildi. Buna göre bankalar ücret ve komisyonlarına her yıl enflasyonun 1,2 katına kadar tüketiciden onay alarak, 1,1 katına kadar ise onay almadan zam yapabilecek. Örneğin, bu yıl enflasyon yüzde 10 çıkarsa 2015 yılında bankalar yüzde 22 oranında zam yapma yetkisine sahip olacak. 
 
TAHSİS ÜCRETİ DE KALDI
 
Yönetmeliğe göre bankalar 20 farklı işlem için tüketiciden ücret ve komisyon parası alabilecek. Tüketici derneklerinin yoğun eleştirisine rağmen “kredi tahsis ücreti” yasal hale geldi. Böylece daha önce dosya masrafı adı altında alınan ücretler artık kredi tahsis ücreti ismiyle vatandaştan alınacak. Ayrıca ekspertiz, rehin tesis, hesap işletim, para çekme, EFT, havale, kredi kartı ücreti, fatura ödeme, arşiv araştırma gibi işlemler ücretli olacak. 
 
Erdoğan SÜZER- BUGÜN GAZETESİ
banner229
Son Güncelleme: 05.10.2014 09:13
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol