banner200
banner222
Rahmi
Rahmi
23 Mayıs 2015 Cumartesi 13:35
AYM’den işverene iyi haber
banner188
banner213
banner230
 Günümüzde iş gücü piyasası artık yerel olmaktan ziyade küresel bir pazara dönüşmüş durumda. Firmalar iş ilanlarına çıktıklarında dünyanın her tarafından başvurular yapılıyor. Özellikle kalifiye personel alımlarında ülke sınırları dar geliyor. Fakat bu konuda işverenlerin en fazla sorun yaşadığı konu yabancı personel için çalışma izni alınması. Hele de kilit bir personel için izin talebiniz reddedildiğinde, bunun maliyeti çok daha yüksek olabiliyor.
 
Yasa “bir yıl bekle” diyordu
 
4817 Sayılı Kanun yabancılar için çalışma izni alınması işlemlerini düzenliyor. Kanunun 14. maddesi ise hangi hallerde izin taleplerinin reddedileceği hükümlerini içeriyor. Bu kapsamda Bir işyeri, işletme veya meslek için izin talebi reddedilen yabancının aynı işyeri, işletme veya aynı meslek için izin talebinin reddedildiği tarihten itibaren bir yıl geçmeden yeniden izin talebinde bulunması” halinde talebi reddediliyor. Yani yabancı bir kişi sizin işyerinizde çalışmak için çalışma izni talebinde bulundu ve talebi reddedildiyse, bir yıl geçmeden aynı işyeri için tekrar talepte bulunamıyor.
 
AYM iptal etti
 
Neyse ki bu konuda işverenlerin yaşadığı sorunu Anayasa Mahkemesi çözmüş oldu. Dünkü Resmi Gazete’de yayımlanan kararında AYM, söz konusu kanun hükmünü iptal etti. Böylece herhangi bir yabancı, bir işyeri, işletme veya meslek için izin talebinde bulunsa ve bu talep reddedilse dahi, bir yıl beklemeye gerek kalmadan aynı işyeri, işletme veya meslek için izin talebinde bulunabilecek. Karar dün itibariyle yürürlüğe girdiğinden, gerek 21 Mayıs 2015 öncesinde gerekse bu tarihten sonra yapılan bütün başvurular hakkında uygulanacak.
banner229
Son Güncelleme: 23.05.2015 13:38
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol