banner200
banner222
20 Mayıs 2015 Çarşamba 14:23
Yahudilerle aynı ulaşım aracına binme yasağı tepki gelince askıya alındı
banner188
banner213
banner230
 İsrail ordusu yazılı bir açıklamaya yaparak, dün itibariyle çalışmak için her gün İsrail'e giden Filistinli işçilerin Batı Şeria'ya giriş çıkışlarının yeni bir düzenlemeye göre yapılacağını duyurdu. Başlangıç olarak önümüzdeki 3 aylık dönemde uygulanacağı belirtilen düzenleme gereğince Filistinlilerin, Yahudi yerleşimcilerin kullandığı ulaşım araçlarına binmesine izin verilmeyeceği açıklandı. 
Düzenlemeyle Filistinli işçilerin ancak çıkış yaptıkları kapıdan giriş yapabilecekleri ve Batı Şeria'ya geri dönüşte, sadece belirlenen 4 geçiş noktasını kullanabilecekleri kararlaştırıldı.

İsrail basınındaki haberlerde, Savunma Bakanlığının aldığı bu karar nedeniyle Batı Şeria'da yaşayıp her gün çalışmak için İsrail'e geçen ve sayılarının on binleri bulduğu belirtilen Filistinlilerden bazılarının, evlerine geri dönüşte fazladan saatlerce yol almak zorunda kalacağı yer aldı.

Ancak karara tepkiler gecikmedi. Başta Siyonist Birlik lideri İzak Herzog olmak üzere bazı siyasiler kararı sert bir dille eleştirerek, uygulamanın "İsrail'in imajına zarar vereceğini" ifade etti. Meretz Partisi Lideri Zehava Galon ise kararı Güney Afrika'da siyahilere yönelik ayrımcılık yapan "apartheid rejimi" uygulamalarına benzetti.

Haaretz gazetesinin haberine göre, tepkiler üzerine İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ve Savunma Bakanı Moşe Yalon, yaptıkları görüşmenin ardından, "Batı Şeria'da İsrail ile Filistinliler'in ayrı otobüslere binmesini öngören kararı" askıya aldı.


CNN Türk
banner229
Son Güncelleme: 20.05.2015 14:26
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol