banner200
banner222
10 Mart 2016 Perşembe 01:44
Suudi Bakan 'kesin' konuştu: Esad ya siyasi süreç ya da askeri operasyonlarla gidecek
banner188
banner213
banner230

Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Adil el-Cubeyr, Suudi Arabistan'ın başkenti Riyad'da düzenlenen Körfez İşbirliği Konseyi (KİK) Dışişleri Bakanları Toplantısı'nın kapanışında yaptığı basın açıklamasında, Suriye Cumhurbaşkanı Beşar Esad'la ilgili olarak "Suriye'de bir geleceği yok" iddiasında bulundu.

Esad hakkında diyen Suudi Bakan, "Esad ya siyasi yollarla iktidardan uzaklaşacak, bu yol hem daha çabuk olacak hem de Suriye'de daha fazla kan ve yıkımı engelleyecektir, ya da askeri operasyonla uzaklaştırılacak" diyen Suudi Bakan "Esad gidecek, bu kesin, bir şüphe yok. Bu adam, Suriye'nin yöneticisi olarak kalmayacak. Mesele sadece zaman meselesi. Suudi Arabistan, Suriye halkını bırakmayacak.  Esad yönetimi İran'dan yardım istedi, İran Hizbullah gibi Şii milislerine de yardım etti, başarısız oldu. Başka ülkelerden yardım istendi, başarısız oldu. Sonra Rusya müdahale etti, Esad'ı kurtaramadılar. Esad'ın siyasi süreç çerçevesinde gitmesini temenni ediyoruz. Cenevre grubu olarak Suriye'nin dostlarına destek için bunu hedefliyoruz" diye konuştu.

İran ile Suudi Arabistan arasındaki ilişkilerin, Tahran'ın Suudi Arabistan ve bölge ülkelerinin işlerine müdahalesi nedeniyle gerildiğini iddia eden Cubeyr, sözlerine şöyle devam etti:

"İran ile ilişkimiz onun mezhepçi politikası nedeniyle kötüleşti. İran, oluşturduğu bu politikayı, terör ve bölgedeki ülkelerde kurduğu terör hücreleriyle destekledi. Eğer İran bu siyasetini değiştirirse ilişkilerimizde yeni bir sayfa açmamızı engelleyecek bir neden yok. İyi komşuluk ve başkalarına müdahil olmamaya dayalı daha iyi ilişkiler inşa edebiliriz."

Toplantıda, Suudi Arabistan ve Körfez ülkelerinin Hizbullah'ı "terör örgütü" olarak ilan etmesinin ardından alınan önlemlere ilişkin yöneltilen soruya ise Cubeyr, Arap Körfez İşbirliği Konseyi ülkelerinin (KİK), Hizbullah'ın yararlanacağı tüm kanalları engellemek için çok sayıda önlem aldığı cevabını verdi.

 


Kaynak: Haber.sol.org.tr
banner229
Son Güncelleme: 10.03.2016 01:44
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol