banner200
banner235
banner225
Rahmi
Rahmi
24 Ocak 2015 Cumartesi 14:04
Perinçek'e destek için Strasbourg'a gidecekler
banner188
banner213
banner230
 Temel ELCİVAN/ DUISBURG, (DHA)- ALMANYA`nın Duisburg kentinde bir araya gelerek `Vatan için el ele Platformu`nu oluşturan Türk dernekleri, 28 Ocak 2015 tarihinde Fransa`nın Strasbourg kentinde davası görülecek Doğu Perinçek`e destek vermek için bu kente çıkatma yapmaya hazırlanıyor.
Duisburg`da bulunan Barış İçin Diyalog Derneği`nin başkanı Dr.Ali Söylemezoğlu`nun başlattığı çalışmaların ardından iki ayrı toplantı ile bir araya gelen Duisburg ve çevresinde faaliyet gösteren Türk sivil toplum kuruluşları, Özgürlük, Adalet, Hakikat ve Vatan için El Ele Platformu adı altında bir dizi ortak eylem için karar aldı. Duisburg Atatürkçü Düşünce Derneği`nde yapılan son toplantı da Avrupa Atatürkçü Düşünce Dernekleri Birliği Genel Başkanı Dursun Arı, Barış İçin Diyalog Derneği`nin başkanı Dr.Ali Söylemezoğlu, Avrupa Türk Birliği (ATB) adına İbrahim Doğancı, UETD Duisburg Şube Başkanı Bekir Sipahi, Duisburg Atatürkçü Düşünce Derneği Başkanı Seher Gündüz ve çok sayıda dernek temsilcisi hazır bulunmuştu. 
Siyasi görüşüne bakmadan aynı platformda buluşan Avrupa Türkleri Dayanışma Konseyi (ATDK), Avrupa Türk Birliği (ATB), Avrupa Atatürkçü Düşünce Dernekleri Birliği ( AADDB), Avrupa Türkiye Cumhuriyet Kadınları Derneği, Duisburg Barış İçin Diyalog Derneği, Türk Üniversiteliler ve Akademisyenler Derneği, Avrupa Türk Demokratlar Birliği (UETD), Avrupa Türkiye Gençlik Birliği (TGB ), Demokratik Türk Birliği(DTB), Avrupa TPK Talatpaşa Komitesi, Krefeld EKİN Derneği ve Atatürkçü Yaşam Derneği (AYD) gibi kuruluş temsilcileri birlikte ilk eylemlerini, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesinde (AİHM) 28 Ocak tarihinde mahkemesi görülecek olan işçi Partisi Gelen başkanı Doğu Perinçek`e destek vererek gerçekleştirmek istiyor. 
Avrupa`nın farklı kentlerinden otobüslerle Strasburg’a gidecek Türkler, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi önünde ellerinde dövizlerle sessiz miting yapacak. Çok sayıda STK temsilcisi de, mahkeme salonunda bulunarak Doğu Perinçek`e moral desteği verecek.
"SÖZ KONUSU VATANSA GERİSİ TEFERRUATTIR"
Vatan için el ele Platformu`nun oluşumuna öncülük yapan Avrupa Atatürkçü Düşünce Dernekleri Birliği Genel Başkanı ve Vatan İçin Birlik Platformu sözcüsü Dursun Arı, şöyle dedi:
"Doğu Perinçek İsviçre davasını, bir vatan davası olarak görüyoruz, sorun Türkiye`nin sorunudur. Perinçek davasıyla elde ettiğimiz hukuksal kazanım, Ermeni iddialarına karşı bugüne kadar elde edilmiş en önemli kazanımdır. Bu anlamda mahkeme üzerindeki uluslararası baskılara göğüs gerebilmesi için mahkemeye destek vermek üzere Strasburg’a gideceğiz. Siyasi görüşüne bakmadan böylesine önemli bir dava için derneklerimizin bir araya gelmesi tarihi bir sorumluluk örneğidir."
Dursun Arı, duyarlı ve uygun olanları mahkeme önünde yapılacak mitinge katılmaya davet etti. 
Bilindiği gibi 2005 yılında Lozan Antlaşması’nın yıl dönümü nedeniyle İsviçre’nin Lozan kentinde İşçi Partisi genel başkanı Doğu Perinçek “Soykırım yapmadık, vatanımızı savunduk" ve "Ermeni soykırımı emperyalist bir yalandır, uluslararası bir yalandır” açıklamaları nedeniyle İsviçre mahkemelerince mahkum edilmiş ve 2013 yılında Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi AİHM bu kararı Perinçek ve Türkiye lehine bozmuştu.
banner229
Son Güncelleme: 24.01.2015 14:08
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol