banner200
banner235
banner225
25 Aralık 2014 Perşembe 11:03
Pakistan mahkemelerine yeni sistem
banner188
banner213
banner230

Pakistan Anayasa Mahkemesi, geçen haftaki okul baskınının ardından teröristlerin davalarının hızla sonuçlandırılması için mahkemelerde yeni bir denetim sistemini uygulamaya başlandığını açıkladı.

Anayasa Mahkemesi Başkanı Nasirul Mulk, yüksek mahkeme ve terör davalarına bakan mahkemelerin yargıçlarıyla bir araya geldi.

Toplantının ardından yapılan açıklamada terör davalarına bakan mahkemelerin denetlenmesi için yeni bir sistemin uygulanmasına karar verildiği belirtildi.

Açıklamada "Dört eyaletteki yüksek mahkemelerden birer yargıç, terör davalarına bakan mahkemeleri denetleyerek her ay Anayasa Mahkemesi'nin dört yargıcını rapor sunacak" denildi.

Bu arada Lahor Yüksek Mahkemesi, idama mahkum edilen beş kişinin cezalarının durdurulması için yaptıkları başvuruyu reddetti.

Taliban örgütüne üye militanlar, geçen hafta Pakistan'ın aşiretler bölgesindeki Peşaver kentinde sivil bir ilkokula baskın düzenlemişti. Yüzden fazla öğrencinin konferans salonunda ilk yardım eğitimi aldığı sırada okulu basan 7 militanın öğrencilerin üzerine ateş açması sonucu 132'si çocuk 148 kişi hayatını kaybetmişti.

Saldırının ardından ülkede 3 günlük yas ilan edilmiş ve daha önce yapılan bir moratoryum ile askıya alınan idam cezası tekrar uygulamaya konulmuştu. İdam cezasının yeniden yürürlüğe girmesinin ardından şimdiye kadar 6 teröristin ölüm cezası infaz edildi.

Pakistan Başbakanı Navaz Şerif de idamla yargılanan, idama mahkum edilen ancak cezası askıya alınan ya da hükmü kesinleştiği halde yasal işlemleri hala devam eden teröristler hakkındaki süreçlerin daha hızlı takip edilmesi ve bir an önce sonuçlandırılması için pazartesi günü Başsavcı Salman Aslam Butt'u atamıştı.

(AA)

banner229
Son Güncelleme: 25.12.2014 11:06
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol