banner200
banner222
07 Kasım 2012 Çarşamba 08:13
Obama Yeniden Başkan
banner188
banner213
banner230
Oyların sayılmaya başlamasıyla birlikte, rakibi Cumhuriyetçi Partili Mitt Romney ile başa baş giden Barack Obama, yerel saatle 23.00 sıralarında, ikinci donem ABD Başkanlığını kesinleştirdi. Bu saatlerde ABD’nin 50 eyaletinden, Alaska, ve Florida’dan oy sonuçları gelmemiş olmasına karşın, 538 üyeli Seçiciler Kurulu’nun 270’ini kazanması gereken Barack Obama, 303 üyenin oylarını alarak ikinci kez ABD Başkanı olmayı garantiledi. Cumhuriyetçi Partili Mitt Romney bu saatlerde 203 üyenin oyunu alabildi.

İkinci Dünya Savaşından bu yana, eski başkan Bill Clinton ile birlikte yeniden seçilen ikinci Demokrat Partili ABD Başkanı olan Barack Obama’ya, 52 milyon 71 bin 449 Amerikalı seçmen oy verdi. Obama, Maine, New Hampshire, Vermont, Massachusetts, Connecticut, New York, New Jersey, Maryland, Pennsylvania, Virginia, Ohio, Michigan, Wisconsin, Illinois, Iowa, Minnesota, Hawaii, Colorado, New Mexico, California, Nevada, Washington, Oregon eyaletleri ile özel statü taşıyan başkent Washington’da Seçiciler Kurulu’nun oylarını kazandı.

Oy sayımlarının halen sürdüğü Alaska ve Florida oy sonuçlarının henüz belli olmadığı sıralardaki rakamlara göre, Cumhuriyetçi Partili başkan adayı Mitt Romney’e 52 milyon 69 bin 272 Amerikalı oy verdi. Romeny, Monatana, Idaho, Wyoming, Utah, Arizona, Kuzey Dakota, Guney Dakota, Nebraska, Kansas, Oklahoma, Texas, Missouri, Arkansas, Louisiana, Mississippi, Alabama, Tennessee, Georgia, Kentucky, Indiana, Güney Carolina, Kuzey Carolina ve Batı Virgina eyaletlerindeki Seçiciler Kurulu’nun oylarını aldı.

Seçim sonuçlarının belli olmasından sonra Chicago’da bir konuşma yapan Barack Obama, kendisine ikinci kez başkanlık şansı veren Amerikalılara teşekkür etti. Konuşmasının başında ‘en iyi şeyler henüz gelmedi’ diyerek, yapacak çok şeyi olduğu mesajını veren Obama, dinleyicilerden çok yoğun alkış topladı. Mitt Romney de Boston’da yaptığı konuşmada, ‘Keşke sizin, bu ülkeyi başka yöne çekmek için umutlarınızı yerine getirebilseydim’ diyerek Obama karşısındaki yenilgisini ilan etti ve Obama’ya başarılar diledi.

Nafiz ALBAYRAK / NEW YORK (DHA)
banner229
Son Güncelleme: 08.11.2012 13:30
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol