banner200
banner235
banner225
09 Nisan 2016 Cumartesi 14:02
Medvedev: Türkiye'nin açıklamaları endişe verici
banner188
banner213
banner230

Rusya Başbakanı Dmitriy Medvedev, Türkiye’nin Karabağ’daki çatışmalar konusunda ateşkes çağrısı yapmak yerine taraflı açıklamalarda bulunmasının endişe yarattığını söyledi. Rossiya 24 televizyonuna konuşan Medvedev, bazı güçlerin Karabağ krizinin sonuçları ve bunun Ortadoğu krizine etkisini dikkatle takip ettiğini belirtti.

Sputnik'e göre, Medvedev şöyle konuştu:

“Karabağ krizinin etkilerinin Ortadoğu’ya ve Rusya’ya nasıl etki ettiğini dikkatle analiz eden güçler var. Tüm krizler bir süre sonra öyle ya da böyle siyasi kararların alınmasında bir faktör olabiliyor. Bu nedenle bu krizi dışarıdan etkileyen faktörler olabileceğini de ihtimaller arasında görüyorum. Bu konuda Türkiye faktörü muhtemelen var, zira Türkiye kriz konusunda pozisyonunu belli etti."

'TÜRKİYE'NİN AÇIKLAMALARI ENDİŞE VERİCİ'

Türkiye yetkililerinin Azerbaycan’a destek verdikleri yönündeki açıklamalarına değinen Medvedev, “Sakin olmak, müzakere masasına oturmak ve ateşkes çağrısı yapmak yerine farklı ifadeler kullanıldı. Neden, ateşi körüklemek için mi? Bunlar kesinlikle endişe verici” dedi.

‘KÜÇÜK ÇAPLI ATEŞKES İHLALLERİ VAR’

Medvedev, Karabağ’da ateşkesin sürdüğünü, ihlallerin olduğunu ancak yoğun olmadığını belirterek “Karabağ’da ateşkes sürüyor. Zaman zaman ateş ediliyor, ancak bu ihlaller küçük çaplı” diye konuştu. Rusya Başbakanı ayrıca Karabağ’daki krizi ‘durdurmanın’, insanların hayatlarını kaybetmesinden daha iyi olduğunu söyledi. Medvedev “Krizi durdurmak, alelacele çözmeye çalışıp kan dökmekten iyidir” dedi.

Azerbaycan ve Ermensitan’la işbirliği olan Rusya için gerginliğin tırmanmamasının önemli olduğunu vurgulayan Medvedev, Azeri ve Ermeni Genelkurmay Başkanları’nın Moskova’da görüştüğünü belirtti. Medvedev “Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin krizin ilk günlerinde Azerbaycan ve Ermenistan liderlerine telefon açıp, Rusya’nın bu yöndeki pozisyonunu anlattı. Daha sonra da Ermeni ve Azeri Genelkurmay Başkanları Moskova’ya geldi ve ateşkesi ele aldı” ifadelerini kullandı.


Kaynak: Birgun.net
banner229
Son Güncelleme: 09.04.2016 14:02
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol