banner200
banner222
13 Ekim 2012 Cumartesi 00:42
 	Lavrov: Kargo uluslararası hukuku ihlal etmiyor, Türkiye’den cevap bekliyoruz
banner188
banner213
banner230
Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Türkiye’nin indirdiği Suriye Havayolları’na ait uçakta kargo içeriği ve belgeler açısından uluslararası hukuku ihlal eden herhangi bir durum olmadığını söyledi. Bakan, Türkiye’den büyükelçilik görevlilerinin Rus vatandaşlarına ulaşmasına neden engel olunduğu ile ilgili açıklama beklediklerini yineledi.

Suriye uçağı ile ilgili bir kısım spekülasyonlar olduğunu, kendilerinin gizli herhangi bir durumlarının olmadığını ifade eden Lavrov, “Biz uçakta herhangi bir mühimmat olmadığını teyit ediyoruz. Uçakta bir kısım radar istasyonu ile ilgili elektro-teknik malzemeler vardı. Bu elementler çift amaçlı kullanılabiliyor. Herhangi bir uluslar arası konvansiyon bunu yasaklamıyor.” dedi.

“Taşınan malzemeler kurallara tamamıyla uygun” açıklamasında bulunan Rusya Dışişleri Bakanı, “Bu tür kargoların sivil uçaklarla taşınması alışılmış bir uygulama. Suriye uçağı Türk hava sahasına girmeden önce rotasını değiştirmesi ya da Ankara’ya inmesi konusunda Türk makamları uyarmış. Pilot da uçakta yasal olmayan bir şey olmadığını bildiği için inmeyi tercih etmiş” dedi.

“Edindiğimiz bilgilere göre alıcı tarafın kargonun –kendi malı olduğunu için – kendisine ulaştırılmasını talep edecek.” değerlendirmesinde bulunan Rus Bakan, “Biz de Türkiye’den resmi bir açıklama bekliyoruz. Neden uçakta bulunan Rusya vatandaşı yolcular neden Rusya Ankara Büyükelçiliği çalışanları ile görüştürülmedi?” sorusunu yöneltti.

banner229
Son Güncelleme: 13.10.2012 00:44
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol