banner73
Davada Sulh Olunması, Avukatlık Ücreti Görev Asliye Hukuk Mahkemesi
Yargıtay 4. Hukuk Dairesi kararı. T.C. YARGITAY 4. HUKUK DAİRESİ ESAS NO: 2016/5134 KARAR NO: 2016/8021 KARAR TARİHİ: 16/06/2016 MAHKEMESİ: Asliye Hukuk Mahkemesi ÖZET: davada sulh olunması nedeniyle ödenmeyen avukatlık ücretinden dolayı davanın karşı tarafından tahsiline yönelik Av.K.165.m. göre açılacak davada görevli Mahkemenin tüketici değil, Asliye Hukuk Mahkemesi olduğu Davacı ... tarafından, davalı ... aleyhine 10/07/2014 gününde verilen dilekçe ile itirazın iptalinin istenmesi üzerine mahkemece yapılan yargılama sonunda; dava dilekçesinin görev yönünden reddine dair verilen 30/12/2014 günlü kararın Yargıtay’ca incelenmesi davalı vekili tarafından süresi içinde istenilmekle temyiz dilekçesinin kabulüne karar verildikten sonra tetkik hakimi tarafından hazırlanan rapor ile dosya içerisindeki kağıtlar incelenerek gereği görüşüldü. Dava, itirazın iptali istemine ilişkindir. Mahkemece, tüketici mahkemesinin görevli olduğu gerekçesiyle görevsizlik kararı verilmiş; hüküm, davalı tarafından temyiz edilmiştir. Dosya kapsamından, davacının avukat olduğu ve takip ettiği bir davada dava dışı müvekkili ile davalının sulh oldukları, avukatlık ücretini alamadığı, 1136 sayılı Avukatlık Kanunu'nun 165. maddesine göre ödenmesi gereken vekalet ücretinden her iki tarafında müteselsilen sorumlu olduğu kabul edildiğinden davacı tarafından davalı aleyhine icra takibi başlatıldığı, yapılan icra takibine davalının itiraz etmesi üzerine itirazın iptali ve icra inkar tazminatı istemine ilişkin bu davanın açıldığı anlaşılmaktadır. Tüketici işlemleri ile tüketiciye yönelik uygulamalardan doğabilecek uyuşmazlıklara ilişkin davalarda tüketici mahkemeleri görevlidir. Dolayısıyla taraflar arasındaki hukuki ilişkinin 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun kapsamında değerlendirilmesi mümkün değildir. Bu nedenle davaya tüketici mahkemesinde değil, genel mahkemede bakılması gerekir. Yerel mahkemece açıklanan yönler gözetilmeden, uyuşmazlığın genel hükümler uyarınca ve asliye hukuk mahkemesi tarafından çözümlenmesi gerektiği halde işin esasının incelenmeksizin görevsizlik kararı verilmesi usul ve yasaya uygun düşmediğinden kararın bozulması gerekmiştir. SONUÇ: Temyiz olunan kararın, yukarıda gösterilen nedenle BOZULMASINA; bozma nedenine göre öteki temyiz itirazlarının incelenmesine şimdilik yer olmadığına ve peşin alınan harcın istek halinde geri verilmesine 16/06/2016 gününde oybirliğiyle karar verildi. www.kararara.com
Rahmi
Rahmi
28 Nisan 2015 Salı 21:25
Hürmüz Boğazı'nda İran-ABD gerilimi
 İran'ın, ABD'ye ait bir yük gemisine el koyduğu ve Bandar Abbas limanına götürdüğü bildirildi. İranlı haber ajansı Fars, ABD gemisinin Basra Körfezi'nin İran karasularında izinsiz bulunduğunu ve İranlı yetkililerin gemiye ateş açtığını iddia ederken, Pentagon ise geminin ABD değil, Marshall Adaları bandıralı olduğunu açıklayarak, bu "yakışıksız" hareket karşılığında bölgeye bir ABD destroyeri gönderildiğini söyledi.

İran’ın ABD’ye ait bir yük gemisine ve 34 mürettebatına el koyarak, gemiyi ülkenin güneyindeki Bandar Abbas limanına götürdüğü bildirildi. ABD'nin yük gemisine İran'ın savaş gemisinin eşlik ettiği belirtildi. 

Gemiye ateş açılmasını 'yakışıksız'

İranlı haber ajanslarının ve Al Arabiya'nın haberlerinden sonra ABD Savunma Bakanlığı Pentagon da konuyla ilgili bir açıklama yaptı. İran tarafından ateş de açılan geminin, Amerikan değil, Marshall Adaları bandıralı olduğunu belirten Pentagon sözcüsüSteve Marren, gemiye ateş açılmasını "yakışıksız" olarak niteleyerek, USS Farragut adlı destroyerini bölgeye gönderildiğini duyurdu.

Warren, İran güçlerinin ABD gemisine değil, Marshall Adaları bandıralı Maersk Tigris'e çıktığını söyleyerek, olay sırasında Hürmüz Boğazı'ndan geçen gemideki mürettebat arasında ABD vatandaşı olmadığını belirtti. Pasifik Okyanusu'ndaki Marshall Adaları, bir dönem ABD tarafından yönetiliyordu.

Olayda yaralanan olmadı

Pentagon sözcüsünün açıklamasına göre; İran Donanması'na bağlı devriye tekneleri, Maersk Tigris'in İran sularından uzaklaşmasını istedi. Suudi Arabistan'ın Cidde kentinden Birleşik Arap Emirlikleri'ne giden Maersk Tigris'in kaptanı bu talebi reddedince de geminin pruvasına ateş edildi. Ardından da gemiye çıkıldı. Warren olayda yaralanan olmadığını belirtti.

Warren, Maersk Tigris gemisinden gelen yardım çağrısı üzerine Amerikan destroyeri "USS Farragut" ve ABD uçaklarının gözlem için bölgeye gönderildiğini açıkladı. Warren, destroyerin en hızlı şekilde, Maersk Tigris'e en yakın yere gideceğini söyledi.

Maersk Tigris'in, Hamburg merkezli Rickmers Group'a bağlı Singapur şirketi Rickmers Ship Management tarafından işletildiği belirtildi.

Son Güncelleme: 28.04.2015 21:26
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner177