banner73
Davada Sulh Olunması, Avukatlık Ücreti Görev Asliye Hukuk Mahkemesi
Yargıtay 4. Hukuk Dairesi kararı. T.C. YARGITAY 4. HUKUK DAİRESİ ESAS NO: 2016/5134 KARAR NO: 2016/8021 KARAR TARİHİ: 16/06/2016 MAHKEMESİ: Asliye Hukuk Mahkemesi ÖZET: davada sulh olunması nedeniyle ödenmeyen avukatlık ücretinden dolayı davanın karşı tarafından tahsiline yönelik Av.K.165.m. göre açılacak davada görevli Mahkemenin tüketici değil, Asliye Hukuk Mahkemesi olduğu Davacı ... tarafından, davalı ... aleyhine 10/07/2014 gününde verilen dilekçe ile itirazın iptalinin istenmesi üzerine mahkemece yapılan yargılama sonunda; dava dilekçesinin görev yönünden reddine dair verilen 30/12/2014 günlü kararın Yargıtay’ca incelenmesi davalı vekili tarafından süresi içinde istenilmekle temyiz dilekçesinin kabulüne karar verildikten sonra tetkik hakimi tarafından hazırlanan rapor ile dosya içerisindeki kağıtlar incelenerek gereği görüşüldü. Dava, itirazın iptali istemine ilişkindir. Mahkemece, tüketici mahkemesinin görevli olduğu gerekçesiyle görevsizlik kararı verilmiş; hüküm, davalı tarafından temyiz edilmiştir. Dosya kapsamından, davacının avukat olduğu ve takip ettiği bir davada dava dışı müvekkili ile davalının sulh oldukları, avukatlık ücretini alamadığı, 1136 sayılı Avukatlık Kanunu'nun 165. maddesine göre ödenmesi gereken vekalet ücretinden her iki tarafında müteselsilen sorumlu olduğu kabul edildiğinden davacı tarafından davalı aleyhine icra takibi başlatıldığı, yapılan icra takibine davalının itiraz etmesi üzerine itirazın iptali ve icra inkar tazminatı istemine ilişkin bu davanın açıldığı anlaşılmaktadır. Tüketici işlemleri ile tüketiciye yönelik uygulamalardan doğabilecek uyuşmazlıklara ilişkin davalarda tüketici mahkemeleri görevlidir. Dolayısıyla taraflar arasındaki hukuki ilişkinin 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun kapsamında değerlendirilmesi mümkün değildir. Bu nedenle davaya tüketici mahkemesinde değil, genel mahkemede bakılması gerekir. Yerel mahkemece açıklanan yönler gözetilmeden, uyuşmazlığın genel hükümler uyarınca ve asliye hukuk mahkemesi tarafından çözümlenmesi gerektiği halde işin esasının incelenmeksizin görevsizlik kararı verilmesi usul ve yasaya uygun düşmediğinden kararın bozulması gerekmiştir. SONUÇ: Temyiz olunan kararın, yukarıda gösterilen nedenle BOZULMASINA; bozma nedenine göre öteki temyiz itirazlarının incelenmesine şimdilik yer olmadığına ve peşin alınan harcın istek halinde geri verilmesine 16/06/2016 gününde oybirliğiyle karar verildi. www.kararara.com
11 Ekim 2016 Salı 19:40
Clinton: Kürtleri silahlandırırım

ABD’de 8 Kasım’da düzenlenecek başkanlık seçimleri için son dönemece girilirken Demokrat Parti’nin adayı Hillary Clinton ve Cumhuriyetçi Parti’nin adayı Donald Trump 2. kez ekranlardan kozlarını paylaştı. Sert atışmalara sahne olan tartışma programı, CNN sunucularından Anderson Cooper, ABC televizyonundan Martha Raddatz moderatörlüğünde Minnesota’da Washington Üniversitesi’nde gerçekleşti.

Tartışmada Suriye’deki krizin ele alındığı bölümde Clinton, Demokrat Partili ABD Başkanı Obama’nın politikasını devam ettireceğinin sinyalini vererek “Kürtleri silahlandırmayı değerlendirirdim. Kürtler Irak’ta olduğu gibi Suriye’de de en iyi ortaklarımız oldu” dedi, Suriye’ye karadan asker göndermeye karşı olduğunu belirtti. ABD Savunma Bakanlığı Pentagon da daha önce benzer açıklamalarda bulunmuştu.

Trump yardımcısıyla çelişti

Trump’ın Suriye konusuna verdiği bir yanıtta ise ABD’nin Suriye’ye askeri müdahaleye hazırlıklı olması gerektiğini söyleyen kendi başkan yardımcısı adayı Mike Pence’le fikir ayrılığı ortaya çıktı. Halep’teki durumla ilgili görüşleri sorulduğunda Trump IŞİD’i vurdukları için Rusya’yı ve Esad rejimini savundu. Trump’ın Musul operasyonunun yaygara kopararak yapılmaya hazırlandığı iddiasına karşılık Clinton, operasyon öncesi önemli planlamalara işaret etti, bunun için Sünniler ve Kürt Peşmerge güçlerine de ihtiyaç duyulduğunun altını çizdi. Trump, Cumhuriyetçi Parti’den bazı isimlerin kendisine verecekleri desteği çektiğini açıklamasına yol açan, kadınlar hakkında müstehcen ifadeler kullandığı video kaydı ile ilgili bundan gurur duymadığını belirtti. Trump sözü Clinton’un eşi eski ABD Başkanı Bill Clinton’a getirerek “Politika tarihinde kadınları bu kadar taciz eden bir başkası olmamıştı” ifadelerini kullandı.

‘Hapiste olurdun’

Konu Clinton’un eposta skandalına geldiğinde ise Trump, başkan olması durumunda adalet bakanını görevlendirerek bu konuda özel bir savcı atayacağını ve rakibini hapse attıracağını ima etti. Program sonunda CNN’in yaptırdığı oylamaya göre izleyiciler Trump’ın ilk programa göre daha iyi bir performans gösterdiğini düşünse de yüzde 57’si bu turu da Clinton’ın kazandığı görüşünde.

Tartışma öncesi BIll ClInton’a yüklendi

Trump, tartışma programı öncesinde eski Başkan Bill Clinton’ı cinsel tacizle suçlayan kadınlarla beraber basın toplantısı düzenledi. Kadınlardan üçü, 1978 ve 1993 yılları arasında Bill Clinton’a yönelik cinsel taciz ya da tecavüz suçlamasında bulunmuştu. Bill Clinton, bu suçlamaların hiçbirinden yargılanmadı. Dördüncü kadın ise 12 yaşındayken tecavüze uğrayan Kathy Shelton’dı. Shelton’a tecavüz eden saldırganı savunan avukat ekibinde Hillary Clinton da bulunuyordu.

 


Kaynak: Cumhuriyet.com.tr
Son Güncelleme: 11.10.2016 19:40
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner177