banner73
Davada Sulh Olunması, Avukatlık Ücreti Görev Asliye Hukuk Mahkemesi
Yargıtay 4. Hukuk Dairesi kararı. T.C. YARGITAY 4. HUKUK DAİRESİ ESAS NO: 2016/5134 KARAR NO: 2016/8021 KARAR TARİHİ: 16/06/2016 MAHKEMESİ: Asliye Hukuk Mahkemesi ÖZET: davada sulh olunması nedeniyle ödenmeyen avukatlık ücretinden dolayı davanın karşı tarafından tahsiline yönelik Av.K.165.m. göre açılacak davada görevli Mahkemenin tüketici değil, Asliye Hukuk Mahkemesi olduğu Davacı ... tarafından, davalı ... aleyhine 10/07/2014 gününde verilen dilekçe ile itirazın iptalinin istenmesi üzerine mahkemece yapılan yargılama sonunda; dava dilekçesinin görev yönünden reddine dair verilen 30/12/2014 günlü kararın Yargıtay’ca incelenmesi davalı vekili tarafından süresi içinde istenilmekle temyiz dilekçesinin kabulüne karar verildikten sonra tetkik hakimi tarafından hazırlanan rapor ile dosya içerisindeki kağıtlar incelenerek gereği görüşüldü. Dava, itirazın iptali istemine ilişkindir. Mahkemece, tüketici mahkemesinin görevli olduğu gerekçesiyle görevsizlik kararı verilmiş; hüküm, davalı tarafından temyiz edilmiştir. Dosya kapsamından, davacının avukat olduğu ve takip ettiği bir davada dava dışı müvekkili ile davalının sulh oldukları, avukatlık ücretini alamadığı, 1136 sayılı Avukatlık Kanunu'nun 165. maddesine göre ödenmesi gereken vekalet ücretinden her iki tarafında müteselsilen sorumlu olduğu kabul edildiğinden davacı tarafından davalı aleyhine icra takibi başlatıldığı, yapılan icra takibine davalının itiraz etmesi üzerine itirazın iptali ve icra inkar tazminatı istemine ilişkin bu davanın açıldığı anlaşılmaktadır. Tüketici işlemleri ile tüketiciye yönelik uygulamalardan doğabilecek uyuşmazlıklara ilişkin davalarda tüketici mahkemeleri görevlidir. Dolayısıyla taraflar arasındaki hukuki ilişkinin 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun kapsamında değerlendirilmesi mümkün değildir. Bu nedenle davaya tüketici mahkemesinde değil, genel mahkemede bakılması gerekir. Yerel mahkemece açıklanan yönler gözetilmeden, uyuşmazlığın genel hükümler uyarınca ve asliye hukuk mahkemesi tarafından çözümlenmesi gerektiği halde işin esasının incelenmeksizin görevsizlik kararı verilmesi usul ve yasaya uygun düşmediğinden kararın bozulması gerekmiştir. SONUÇ: Temyiz olunan kararın, yukarıda gösterilen nedenle BOZULMASINA; bozma nedenine göre öteki temyiz itirazlarının incelenmesine şimdilik yer olmadığına ve peşin alınan harcın istek halinde geri verilmesine 16/06/2016 gününde oybirliğiyle karar verildi. www.kararara.com
28 Haziran 2014 Cumartesi 19:18
Bağımsız kürt devleti kaçınılmaz bir gerçek

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry ile İsrail Dışişleri Bakanı Avigdor Lieberman Fransa'nın başkenti Paris'te bir araya geldi. İkili Ortadoğudaki gelişmeler ile Filistinlilerin Hamas ile Milli Cephe Hükümeti kurmalarından sonraki İsrail-Filistin ilişkilerini değerlendirdi. Liberman, Irak'ta gelişen durum üzerine “Bağımsız bir Kürt devletinin kurulması kaçınılmayacak bir gerçektir” dedi.

Liberman sözlerine tarihte ilk kez ılımlı Araplar ile İsrail arasında stratejik bir ilişkiler kurulmasına müşterek menfaatlerin sebebiyet verdiğini belirterek devam etti. Liberman ABD’li Bakan John Kerry'ye Filistinlilerin dışında, ılımlı Arapları hatta İsrailli Arapları da kapsayacak bölgesel bir düzen önerdi.

Liberman ayrıca kaçırılan 3 çocuk hakkında ABD olarak ellerinden gelen ağırlığı koymalarını talep etti ve kaçırılan çocukların ailelerinin kendisi ile buluşma taleplerini iletti. Liberman süregelen çatışmanın sadece Filistinliler ile İsrail arasında olmadığını, bütün Arap dünyası ile İsrail arasında olduğunun  da altını çizdi. Liberman “Filistinliler de bu dünyanın bir parçasıdır. İşte bu nedenledir ki; Arap Dünyası’ndaki ılımlı ülkeler ile hatta İsrailli Arapları da kapsayacak bir düzenleme yapılmalıdır. Stratejik sebepler ile Ilımlı Arap Ülkeleri ve İsrail arasında muhtemel bir işbirliğinin imkanı belirmiştir.İki taraf da İran tehdidi ve uluslararası cihat ile Suriye / Irak çatışmalarının merkezinde bulunan El-Kaide tehdidi altında iken Ortadoğu'da müşterek bir siyasi diplomatik cephe oluşturmak mümkündür.” dedi.

Liberman görüşmesinde “Irak'ın parçalanması, bir Kürt devletinin kurulmasını kaçınılmaz ve defacto bir durum olarak göstermektedir”dedi.

Irak'taki aşırı uçtaki grupların bölgesel istikrarı temelinden sarmaya yönelik bir çaba içindedirler. Bu durumda da İsrail'in aşırı uçtakilere karşı ılımlı Arap ülkelerinin güvenilir ve etkin bir yardımcısı olabilecek durumdadır.

Liberman ABD ile İran arasındaki olası bir anlaşma için ise; “kötü bir anlaşma” dedi ve ekledi:

“Bu anlaşma İran’a nükleer bir ülke olma imkanı tanıyacaktır. Bunun olması halinde nükleer bir İran Ortadoğu’nun çok daha istikrarsız bir bölge olmasını sağlayacaktır.”

Rafael Sadi

Odatv.com

Son Güncelleme: 28.06.2014 19:20
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner177