banner200
banner222
02 Şubat 2016 Salı 09:24
ABD'de önseçimlere Trump kötü başladı
banner188
banner213
banner230

ABD'de 8 Kasım'da yapılacak olan 45. başkanlık seçimlerinin adaylarını belirleme süreci, Iowa eyaletindeki ön seçimlerle başladı. 

Eyalette Cumhuriyetçi aday adayı Ted Cruz, güçlü rakibi Donald Trump’ı geride bırakarak Iowa'daki Cumhuriyetçi delegeleri kazandı.

Seçimden önce yapılan anketlerde, Cumhuriyetçi aday adaylarından milyarder iş adamı Donald Trump az farkla rakiplerinin önünde görünüyordu.

Ön seçimlerde başkanlık seçimine katılacak Cumhuriyetçi ve Demokrat Parti adayları belirleniyor. Hillary Clinton'ın da aralarında olduğu Demokrat Parti aday adayları arasındaki yarışın sonuçları bekleniyor.

IOWA NEDEN ÖNEMLİ?

Aslında Iowa’dan seçilecek ve Demokratlar ile Cumhuriyetçilerin başkan adaylarını belirleyecek delegeler, partilerin toplam delegelerinin yaklaşık yüzde 1’ini oluşturuyor. Ancak 44 yıldır başkan adaylığı önseçimlerinin ilk başladığı eyalet olan Iowa, önseçimlerin sonunda adayın kim olacağı konusunda iki açıdan her zaman belirleyici olmuş bir yer. Birincisi, Iowa şansı az görülen adayları öne çıkarıp potaya sokmasıyla biliniyor. İkincisi de tek bir istisna dışında Iowa’da ilk üçe giremeden başkan adayı olan biri tarihte yok. İstisna da, 2008’de Iowa’da dördüncü olan Cumhuriyetilerin o yılki başkan adayı John McCain.


Kaynak: Haber.sol.org.tr
banner229
Son Güncelleme: 02.02.2016 09:24
Anahtar Kelimeler:
ABDSeçimTrump
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol