banner200
banner225
17 Haziran 2016 Cuma 16:23
ABD'de koladan ek vergi alınacak
banner188
banner213
banner230

ABD’de tartışmalara neden olan bir yasa tasarısı uzun uğraşlar sonunda kabul edildi.

Kola ve gazoz gibi gazlı ve şekerli içecekleri vergilendirmek isteyen yetkililer büyük içecek şirketlerinin muhalif kampanyalarına rağmen tasarıyı 13’e karşı dört oyla kabul ettirmeyi başardı.

NTV'de yer alan habere göre Pensilvanya eyaletinin en büyük ve ABD’nin beşinci büyük şehri olan 1 milyon 500 bin insanın yaşadığı Philadelphia’da kabul edilen yasa tasarısına göre gazlı içecek üreticileri litre başına 50 cent ek vergi ödeyecek. 2017 yılının Ocak ayında yürürlüğe girecek yasa tasarısının şehre yıllık 90 milyon dolar ek gelir getireceği tahmin ediliyor.

YILLAR SÜREN MÜCADELE

ABD’de gazlı içecekleri vergilendirmek için uzun yıllardır mücadele veriliyor. Şimdiye kadar 30’dan fazla eyalet benzer vergi getirmek istese de başarılı olamamıştı. Philadelphia da daha önce iki kere vergi yasasını geçirmek istemiş ancak yeterli desteği bulamamıştı. Şimdiye kadar bu vergiyi sadece Californiya eyaletini Berkeley şehrinde kabul edilmişti. Philadelphia’da bu yasanın geçmesiyle birlikte ABD’nin en büyük kentlerinden birinde gazlı içecekler vergilendirilmiş oldu.

TAKTİK DEĞİŞİKLİĞİ

Philadelphia Belediye Başkanı Jim Kenney, uygulamadan elde edilecek yaklaşık 90 milyon dolarlık vergi gelirinin kreşler, devlet okulları ve çeşitli sosyal tesisler için harcanacağını, bu verginin gelecek için çok önemli bir yatırım olduğunu söyledi.

Vergi tasarısı daha önceleri sağlık temelli bir kampanyayla tanıtılmış ve yeterli desteği bulamamıştı. Sağlıklı yaşamın teşviği için hazırlanan tasarı kabul edilmemişti. Belediye Başkanı’nın üçüncü tasarıda elde edilecek vergi gelirini ve kullanım alanlarını ön plana tutmasının yasanın kabul edilmesinin temel nedeni olduğu belirtiliyor. Philadelphia kentinde yaşayan gençlerin yüzde 68’i çocukların ise yüzde 41’i kilolu ya da obez olarak kabul ediliyor.

Jim Kenney, önceki hafta yaptığı konuşmasında Amerikan halkının sağlıklı yaşam tarzının dikte edilmesini sevmediğini ve bu nedenle yönetim olarak tasarıyı halka tanıtırken bu söylemlerden uzak durduklarını ifade etti.


Kaynak: Birgun.net
banner229
Son Güncelleme: 17.06.2016 16:23
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol