banner200
banner235
banner225
13 Şubat 2014 Perşembe 12:02
63 Yaşında Emekli Olabilecek Alman Milletvekillerinin Maaşı 9 Bin 82 Euro'ya Çıkarılıyor
banner188
banner213
banner230

Alman yayın kuruluşu Deutsche Welle, Hıristiyan Birlik (CDU/CSU) partileri ile Sosyal Demokrat Parti (SPD) Federal Meclis Grubu’nun yasa tasarısı üzerinde anlaşmaya vardığını bildirdi. Tasarı ile Alman milletvekillerinin maaşları artırılarak bir federal hâkimin aldığı 9 bin 82 euro’ya çıkarılacak. Milletvekili maaşlarının 2016'dan itibaren Federal İstatistik Bürosu'nun belirlediği yıllık ücret artışı endeksi doğrultusunda otomatik olarak artırılması kararlaştırıldı. Yeni düzenleme, Alman milletvekillerinin 57 yaşından itibaren emekli olabilme hakkını iptal ediyor. Milletvekilleri, yeni yasa döneminden itibaren en erken 63 yaşından itibaren emekliliklerini talep edebilecek. Tasarı ile Birleşmiş Milletler'in Yolsuzlukla Mücadele Sözleşmesi kapsamında rüşvet alan milletvekillerinin 5 yıla kadar hapis ya da para cezasıyla cezalandırılması öngörüldü.

Yapılan açıklamaya göre, yeni düzenlemede, kendisi ya da üçüncü bir kişi için haksız çıkar talep eden ve bunun karşılığında yasama faaliyetleri kapsamında herhangi bir görev edinen ya da talimat alan milletvekilinin cezalandırılacak. Herhangi bir siyasi partiye yapılacak bağış, haksız çıkar kapsamında değerlendirilmeyecek. Yürürlükteki düzenleme, sadece "bir oylama kapsamında oyunu 'sattığı' belirlenen milletvekiline" ceza öngördüğü hatırlatıldı.

Hıristiyan Birlik (CDU/CSU) partileri ile Hür Demokrat Parti'den (FDP) oluşan geçen koalisyon hükümetinin gündeme gelen konuya ilişkin hükümetin geçen yılın nisan ayında düzenlemenin sertleştirilmesine gerek olmadığına karar verdiği hatırlatıldı.

DHA(İD)

Kaynak: DHA

banner229
Son Güncelleme: 13.02.2014 12:04
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol