banner200
banner222
Rahmi
Rahmi
22 Ocak 2016 Cuma 06:31
1500 Alman akademisyen: Çok tedirginiz, korkuyoruz
banner188
banner213
banner230

 Almanya üniversitelerinden 1500’ü aşkın akademisyen, barış bildirisine imza atan 1128 akademisyene yayımladıkları bildiri ile destek verdi. “Türkiye’deki gelişmelerden tedirginiz ve korkuyoruz” vurgusu taşıyan metinde AB ve Alman yetkililerden “Kürt meselesinin çözümü için baskı yapılması” istendi. Akademisyenler hem Almanya’ya hem de Avrupa Birliği’ne çağrı yapan bir bildiri yayımladı.

Sembolik olarak ‘Alman üniversitelerinden de 1128 imza’ vurgusuyla başlayan kampanya, şimdiden 1500’e yakın destek buldu. Bildiride, akademisyenlere baskının yanı sıra, AB ve Almanya’ya akademik ve siyasal özgürlükler üzerindeki baskılara son verilmesi, tutuklu tüm gazetecilerin serbest bırakılması konularında Türkiye’ye baskı yapılması çağrısı da yapılıyor.

 

Masaya dönülmeli

Bildiride, “Özellikle İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi ve Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesine bağlı olduklarını söyleyen Federal Almanya Hükümeti ve Avrupa Birliği’nden yetkililere sesleniyoruz: Her fırsatta Kürt meselesinin barışçıl yollardan çözümü için çalışınız, baskılara karşı açık pozisyon alınız, bilimsel düşüncenin ve siyasi muhalefetin özgürlüğü için uğraşınız, akademisyenlere baskılara sessiz kalmayınız, kınayınız” deniliyor.

Açıklama özetle şöyle: “Almanya üniversiteleri ve yüksek okullarından akademisyenler olarak daha şimdiden çok sayıda sivilin hayatına mal olan ve Kürt şehirlerini Suriye’dekine benzer şekilde harabeye çeviren Türkiye’deki gelişmelerden tedirginiz ve korkuyoruz. Türk hükümetini görüşme masasına geri dönmeye davet eden ve çatışmanın barışçıl çözümünü isteyen ‘Barış İçin Akademisyenler’in çağrısını destekliyoruz.”Kaynak: Cumhuriyet.com.tr
banner229
Son Güncelleme: 22.01.2016 06:32
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol