banner200
banner235
banner225
04 Aralık 2012 Salı 11:30
12 gazete, 5 TV kanalı grevde: “Mısır'a faşizm geliyor”
banner188
banner213
banner230


Mısır’da İslamcı rejime yönelik günlerdir devam eden protestolara basında katıldı. Mısır’da yayın yapan 12 gazete ve 5 televizyon kanalı, Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi ve Kurucu Meclis’in aldığı kararları yargısal denetimden muaf tutan kararnameyi ve şeriat hükümlerini temel alan yeni anayasa taslağını protesto etmek için grev kararı aldı.

Gazeteler Salı günü askıya gitmezken, televizyon kanalları ise Çarşamba günü yayın yapmama kararı aldı.

Anayasa Mahkemesi’nin İslamcı Müslüman Kardeşler ve Selefilerin ağırlıkta olduğu Kurcu Meclisi fesh etme ihtimaline karşı, şeriat yasalarını temel alan anayasa taslağı 30 Kasım günü alelacele meclisten geçirilmişti. Müslüman Kardeşlere yakınlığı ile bilinen Cumhurbaşkanı Mursi de onayladığı taslağın 15 Aralık’ta referanduma sunulması kararını almıştı.

Anayasa taslağı gazeteciler tarafından talep edilen ifade özgürlüğünü sağlayan maddeleri ve bu bağlamda gazetecilerin hapse atılmasını önleyecek kararları çemriyor. Gazeteciler Sendikası Yürütme Konseyi, kendi önerilerinin meclis tarafından görmezden gelinmesinden dolayı Kasım ayı ortasında temsilcilerini Kurucu Meclis’ten çektiklerini açıklamıştı.

Mısır’da bugün greve gide gazeteler Al-Masry Al-Youm, Al-Watan Al-Tahrir, Al-Wafd, Al-Youm 7, Al-Dostour, Al-Shorouk, Al-Sabah Al-Ahaly, Al-Ahrar, Al-Fagr ve Osbooa şeklinde sıralanırken; Çarşamba günü yayın yapmayacak televizyon kanaları ONTV, CBC, Modern, Al-Hayat ve ve Dream TV oldu.

Al-Wafd, Al-Youm 7, Al-Watan, Al-Masry Al-Youm ve Tahrir gazeteleri dün “Faşizme hayır” manşeti ile çıkmışlardı.

Öte yandan, Gazeteciler Sendikası yaptığı açıklamada, internet medyasının hükümet karşıtı protestoları ve gerçekleştirilen grevi duyurabilmek için yayınına devam edeceğini açıkladı.

(soL- Dış Haberler)


banner229
Son Güncelleme: 04.12.2012 11:31
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol