banner73
Davada Sulh Olunması, Avukatlık Ücreti Görev Asliye Hukuk Mahkemesi
Yargıtay 4. Hukuk Dairesi kararı. T.C. YARGITAY 4. HUKUK DAİRESİ ESAS NO: 2016/5134 KARAR NO: 2016/8021 KARAR TARİHİ: 16/06/2016 MAHKEMESİ: Asliye Hukuk Mahkemesi ÖZET: davada sulh olunması nedeniyle ödenmeyen avukatlık ücretinden dolayı davanın karşı tarafından tahsiline yönelik Av.K.165.m. göre açılacak davada görevli Mahkemenin tüketici değil, Asliye Hukuk Mahkemesi olduğu Davacı ... tarafından, davalı ... aleyhine 10/07/2014 gününde verilen dilekçe ile itirazın iptalinin istenmesi üzerine mahkemece yapılan yargılama sonunda; dava dilekçesinin görev yönünden reddine dair verilen 30/12/2014 günlü kararın Yargıtay’ca incelenmesi davalı vekili tarafından süresi içinde istenilmekle temyiz dilekçesinin kabulüne karar verildikten sonra tetkik hakimi tarafından hazırlanan rapor ile dosya içerisindeki kağıtlar incelenerek gereği görüşüldü. Dava, itirazın iptali istemine ilişkindir. Mahkemece, tüketici mahkemesinin görevli olduğu gerekçesiyle görevsizlik kararı verilmiş; hüküm, davalı tarafından temyiz edilmiştir. Dosya kapsamından, davacının avukat olduğu ve takip ettiği bir davada dava dışı müvekkili ile davalının sulh oldukları, avukatlık ücretini alamadığı, 1136 sayılı Avukatlık Kanunu'nun 165. maddesine göre ödenmesi gereken vekalet ücretinden her iki tarafında müteselsilen sorumlu olduğu kabul edildiğinden davacı tarafından davalı aleyhine icra takibi başlatıldığı, yapılan icra takibine davalının itiraz etmesi üzerine itirazın iptali ve icra inkar tazminatı istemine ilişkin bu davanın açıldığı anlaşılmaktadır. Tüketici işlemleri ile tüketiciye yönelik uygulamalardan doğabilecek uyuşmazlıklara ilişkin davalarda tüketici mahkemeleri görevlidir. Dolayısıyla taraflar arasındaki hukuki ilişkinin 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun kapsamında değerlendirilmesi mümkün değildir. Bu nedenle davaya tüketici mahkemesinde değil, genel mahkemede bakılması gerekir. Yerel mahkemece açıklanan yönler gözetilmeden, uyuşmazlığın genel hükümler uyarınca ve asliye hukuk mahkemesi tarafından çözümlenmesi gerektiği halde işin esasının incelenmeksizin görevsizlik kararı verilmesi usul ve yasaya uygun düşmediğinden kararın bozulması gerekmiştir. SONUÇ: Temyiz olunan kararın, yukarıda gösterilen nedenle BOZULMASINA; bozma nedenine göre öteki temyiz itirazlarının incelenmesine şimdilik yer olmadığına ve peşin alınan harcın istek halinde geri verilmesine 16/06/2016 gününde oybirliğiyle karar verildi. www.kararara.com
Yeşim
Yeşim
14 Ekim 2016 Cuma 10:46
Yıldırım: ‘Herkes uşağına sahip çıksın’

Edirne Barosu Başkanlığına seçilen Av. Özgür Yıldırım ve Yönetim Kurulu üyeleri Edirne Adliyesi’nde düzenlenen törenle mazbatalarını aldı. Mazbatasını Yüksek Seçim Kurulu (YSK)Hakimiİsmail Saltık’tan alan Baro Başkanı Yıldırım, çıkışta yaptığı açıklamada, kendilerini seçen Genel Kurul’a teşekkür etti. Seçimlere mesleği avukat olmayan bir belediye başkanının doğrudan müdahale etmeye çalışmasıyla ilgili sosyal medya paylaşımıyla ilgilide bir açıklama yapan Yıldırım, ‘’Herkes yanında çalıştırdığı şoförüne, aşçısına, uşağına dikkat etsin, sahip çıksın’’ dedi.

Hafta sonu gerçekleşen seçim sonucunda 306 üyenin 175 oyunu alarak üçüncü kez Baro Başkanı seçilen Özgür Yıldırım ve Yönetim Kurulu üyeleri mazbatalarını YSKHakimiİsmail Saltık’tan aldı.

Mazbata töreni sonrasında gazetecilere kısa bir açıklama yapan Yıldırım, üçüncü kez göreve gelmenin onurunu ve mutluluğunu yaşadığını söyledi.

Teşekkür etti

 

Herkese teşekkür eden Yıldırım, ‘’Bizde tekrar güven tazelediğimiz için çok mutluyuz. Bize bu onuru yaşatan Genel Kurulumuza saygılarımı ve şükranlarımı sunuyorum. Kendilerine layık olmak için elimizden geleni yapacağız. Mesleğimize, meslektaşımıza, baromuza hizmet etmek için, hukukun üstünlüğü ilkesini egemen kılmak için mücadelemiz devam edecek’’ ifadelerini kullandı.

 

İnce mesaj yolladı

 

Seçildikten sonra sosyal paylaşım hesabından ‘’Baromuzun seçimlerine mesleği avukat olmayan bir belediye başkanının doğrudan müdahale etmeye çalıştığını öğrendim. O kişiyi ve çalışma arkadaşlarını kınıyorum. Edirne Barosu hiçbir siyasi partinin arka bahçesi değildir ve olamaz!’’ şeklinde bir açıklama yapan ve Yıldırım bu konuyla ilgili olarak ta şunları kaydetti: ‘’Ben bütün samimiyetimle şunu söylemek istiyorum. Ben o paylaşımı Edirne Barosunun kapalı grubu var. O anlarda da tebrik etmek için sürekli arayan eşimiz dostumuz vardı. O esnada bir dalgınlıkla ana sayfada paylaşmışım. Ama iki üç dakika sonra farkına vardım ve paylaştım. Edirne Barosu grubuna yazdım. Sizden ricam bu sorunun daha fazla uzamaması. Ama şunu da söylemek istiyorum, herkes yanında çalıştırdığı şoförüne, aşçısına, uşağına dikkat etsin, sahip çıksın’’ Gökhan Zobar


http://www.edirneyenigun.com/haber/11525/yildirim-herkes-usagina-sahip-ciksin.html
Son Güncelleme: 14.10.2016 10:48
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner177