banner73
Davada Sulh Olunması, Avukatlık Ücreti Görev Asliye Hukuk Mahkemesi
Yargıtay 4. Hukuk Dairesi kararı. T.C. YARGITAY 4. HUKUK DAİRESİ ESAS NO: 2016/5134 KARAR NO: 2016/8021 KARAR TARİHİ: 16/06/2016 MAHKEMESİ: Asliye Hukuk Mahkemesi ÖZET: davada sulh olunması nedeniyle ödenmeyen avukatlık ücretinden dolayı davanın karşı tarafından tahsiline yönelik Av.K.165.m. göre açılacak davada görevli Mahkemenin tüketici değil, Asliye Hukuk Mahkemesi olduğu Davacı ... tarafından, davalı ... aleyhine 10/07/2014 gününde verilen dilekçe ile itirazın iptalinin istenmesi üzerine mahkemece yapılan yargılama sonunda; dava dilekçesinin görev yönünden reddine dair verilen 30/12/2014 günlü kararın Yargıtay’ca incelenmesi davalı vekili tarafından süresi içinde istenilmekle temyiz dilekçesinin kabulüne karar verildikten sonra tetkik hakimi tarafından hazırlanan rapor ile dosya içerisindeki kağıtlar incelenerek gereği görüşüldü. Dava, itirazın iptali istemine ilişkindir. Mahkemece, tüketici mahkemesinin görevli olduğu gerekçesiyle görevsizlik kararı verilmiş; hüküm, davalı tarafından temyiz edilmiştir. Dosya kapsamından, davacının avukat olduğu ve takip ettiği bir davada dava dışı müvekkili ile davalının sulh oldukları, avukatlık ücretini alamadığı, 1136 sayılı Avukatlık Kanunu'nun 165. maddesine göre ödenmesi gereken vekalet ücretinden her iki tarafında müteselsilen sorumlu olduğu kabul edildiğinden davacı tarafından davalı aleyhine icra takibi başlatıldığı, yapılan icra takibine davalının itiraz etmesi üzerine itirazın iptali ve icra inkar tazminatı istemine ilişkin bu davanın açıldığı anlaşılmaktadır. Tüketici işlemleri ile tüketiciye yönelik uygulamalardan doğabilecek uyuşmazlıklara ilişkin davalarda tüketici mahkemeleri görevlidir. Dolayısıyla taraflar arasındaki hukuki ilişkinin 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun kapsamında değerlendirilmesi mümkün değildir. Bu nedenle davaya tüketici mahkemesinde değil, genel mahkemede bakılması gerekir. Yerel mahkemece açıklanan yönler gözetilmeden, uyuşmazlığın genel hükümler uyarınca ve asliye hukuk mahkemesi tarafından çözümlenmesi gerektiği halde işin esasının incelenmeksizin görevsizlik kararı verilmesi usul ve yasaya uygun düşmediğinden kararın bozulması gerekmiştir. SONUÇ: Temyiz olunan kararın, yukarıda gösterilen nedenle BOZULMASINA; bozma nedenine göre öteki temyiz itirazlarının incelenmesine şimdilik yer olmadığına ve peşin alınan harcın istek halinde geri verilmesine 16/06/2016 gününde oybirliğiyle karar verildi. www.kararara.com
18 Mart 2015 Çarşamba 13:19
Metin Feyzioğlu ve Baro Başkanları Sanık Sandalyesinde
 Eskişehir 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davanın ilk duruşmasına tutuksuz sanıklar Başkan Öztekin ile Avukat Aksoy, Türkiye Barolar Birliği (TBB) Başkanı Metin Feyzioğlu, 30 ilin baro başkanı ile 10 ilin baro temsilcileri ve çok sayıda avukat katıldı. Duruşma esnasında Öztekin’e destek amaçlı gelen TBB Başkanı Metin Feyzioğlu ile çevre illerin baro başkanları sanık sandalyesine oturarak hâkime tepki gösterdi. Feyzioğlu, duruşma esnasında salonda yaşanan ilginç anları ise Twitter hesabından paylaştı. 30 ilin baro başkanı ve Feyzioğlu, sanık baro başkanı Öztekin ve sanık avukat Aksoy’un oturduğu sanık sandalyesine oturarak destek verdi. Feyzioğlu ise Twitter hesabında duruşmada yaşananlarla ilgili şu mesajı paylaştı: “Meslek yargılanırken biz de Rıza Başkan'ın ve Tuba Hanım'ın avukatları olarak sanık sandalyesine oturmayı tercih ettik.” 
 
Duruşma esnasında hâkim tarafından ayağa kalkmaya zorlanan kadın avukatı savunduğu için mahkeme hâkimi tarafından dava edilen Eskişehir Barosu Başkanı Avukat Rıza Öztekin, duruşmada hakkındaki iddiaları kabul etmedi. Hakime olayla ilgili görevi gereği uygun dille nazikçe uyarıda bulunduğunu anlattı. Duruşma, 25 Nisan 2015 tarihine ertelendi. Duruşma sonrası, salondan çıkanlar mahkeme önünde topluca hatıra fotoğrafı çektirdi.
 
Türkiye Barolar Birliği Başkanı Avukat Metin Feyzioğlu, duruşma sonrası adliye önünde yaptığı açıklamada, yargılanan Eskişehir Baro Başkanı Avukat Rıza Öztekin’e destek için 30’un üzerinde baro başkanı ile 10 baronun temsilcisinin duruşmaya katıldığını söyledi.
 
“BAŞKANIMIZ MEVCUT GÖREVİNİ YAPMIŞTIR”
 
“Niçin buradayız? Çünkü burada avukatlık mesleği yargılanıyor, barolar yargılanıyor.” diyen Feyzioğlu, “Olay gayet basittir. Bir duruşma sırasında avukata yönelik bir davranıştan bulunulmuş. Ve hukuksuz bir tutanak tutulmuş, kanun gayet açıktır. Bizim kanunumuz bu gibi durumlarda baro başkanın baronun meslektaşlarını koruyacağını emreder. Yapılan gayet açıktır.” dedi. Baro Başkanı Rıza Öztürk’ün bu olaydan sonra davanın görüldüğü duruşma salonuna gittiğini, duruşma bitimi, bir başka dava daha başlamadan önce gayet kısa ve nazik bir açıklama yaptığını hatırlatan Feyzioğlu, “Başkan bey, hakimin yapmış olduğu yanlışı dile getirmiştir. Bunu yapmasa zaten görevini eksik yapar. Bu bizim görevimizdir. Bugün burada hepimizin bulunma sebebi, Rıza Başkan ya da Avukat Tuba hanımın yargılanmasını kabul etmediğimizi, avukatlığın yargılandığını ama mahkum edilemeyeceğini tüm Türkiye’ye, milletimize göstermedir.” diye konuştu.
 
“ADALET VE HALKIN HARİCİNDE KİMSENİN ÖNÜNDE BOYUN EĞMEYİZ”
 
“Olay şu açıdan bizi üzmüştür. Burada hakimliği içine sindirememiş bir anlayışla avukatlık çarpışmasıdır. Ancak hakimliği içine sindirememiş anlayışla, avukatlığın çarpışması aslında avukatın savunduğu vatandaşın içine sindirememedir. Vatandaşlık statüsünü anlamayanların yarattığı bir olaydır.” diyen Feyzioğlu, şöyle devak etti: “Bu soruşturmanın başkanımız adına hiç açılmaması, gerekli izinlerin hiç verilmemesi, davanın hiç açılmaması lazımdı. Bütün bunları yapan aslında vatandaşlık statüsünü kavramamışlar. Bizler vatandaşların haklarını savunuruz. Burada çok önemli bir şey çıktı. Biz bunun da takipçisi olacağız. Zamanın HSYK’sı Rıza başkanı ihbar etmesi yolunda telkin, tavsiye belki de talimat verdiği anlaşıldı. Hakimlere hani hiç kimse tavsiye talimat vermezdi, anayasaya aykırıydı. Bunu HSYK’ da dahil. İçerde anladık ki HSYK başkan üzerinden bütün Türkiye’deki avukatlara ve vatandaşlara bir ders vermek istemiş. Yani bir burnu sürtünsün. Benim buradan herkese duyurum şu. Biz avukatlar geri geri çıkmayız. Eğilip bükülmeyiz, Biz milletimiz ve adalet dışında kimsenin önünde boyun eğmeyiz.”


CİHAN
Son Güncelleme: 18.03.2015 13:21
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner177