banner200
banner235
banner225
01 Kasım 2010 Pazartesi 10:18
İZMİR BAROSU’NA KADIN BAŞKAN
banner188
banner213
banner230
İzmir Barosu'nun ilk kadın başkanı olma özelliğini taşıyan Baro Başkanı Sema Pekdaş, görevini üç dönem İzmir Baro Başkanlığı görevini yürüten Özdemir Sökmen'den teslim aldı. Görev teslim töreninde başkanlığın bir bayrak yarışı olduğu vurgulanırken baro eski başkanı Özdemir Sökmen de seçimi Cumhuriyetçi ve Çağdaş Avukatlar grubu olarak ikiye bölünmekten ötürü kaybettiklerini açıkladı.
YENİ BİR ANAYASA OLUŞTURULSUN
İzmir Barosu olarak hukuk dilini kullanarak ülke gündeminde söz sahibi olacaklarını açıklayan İzmir Baro Başkanı Sema Pekdaş, HSYK seçimlerine ilişkin eleştirilerini dile getirdi. Pektaş şöyle konuştu: "HSYK'da avukatların katkısı ile baroların demokratik şekilde temsil edilmediğini düşünüyoruz. Baro başkanlarıyla yapılan bir seçimin eksik olduğunu düşünüyoruz."
Türkiye'nin yeni bir anayasa ihtiyaç duyduğunu belirten Baro Başkanı Pekdaş, şunları söyledi: "Toplumsal konsensüs ve toplumsal mutabakat sağlandığı takdirde yeni bir anayasa çalışmasına başlanmalıdır. İzmir Barosu burada gündem oluşturmak istemektedir."
Ergenekon davasıyla ilgili değerlendirmede bulunan Pektaş, "Elbette yasa dışı oluşumlarla uğraşılmalı. Ancak, onlar yargı önünde hesap vermelidir. Ama bu hukukun yargılama diline aykırı olmadan. Uygun bir tarzda olmalıdır. Ergenekon sürecinde hukuk kuralı ihlal edilmiştir" dedi.
 
banner229
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol