banner200
banner222
24 Şubat 2014 Pazartesi 15:13
Danıştay kahvelerde sigara içilsin diyor
banner188
banner213
banner230

 Kahveciler Odası başvurdu

İzmir Kahveciler Odası söz konusu düzenlemenin “özel girişim özgürlüğü ve mülkiyet hakkını ihlal ettiği, eşitlik, ölçülülük ve gereklilik ilkesine aykırı olduğu” gerekçesiyle Anayasaya aykırı olduğunu ileri sürmüş ve bu maddenin iptalini ve yürürlüğünün durdurulması için Anayasa Mahkemesi’ne başvurulmasını istemişti. Kahveciler Odası’nın yaptığı bu başvuru Danıştay 10. Dairesi tarafından değerlendirildi. Daire aldığı kararla kanunun “Özel hukuk kişilerine ait olan lokantalar ile kahvehane, kafeterya, birahane gibi eğlence hizmeti verilen işletmelerde’’ şeklindeki, tütün ürünleri tüketiminde mutlak yasak getiren kuralda yer alan ‘’kahvehane’’ ibaresini, Anayasa’ya aykırı buldu. Daire, söz konusu bentteki “kahvehane’’ ibaresinin iptali için Anayasa Mahkemesi’ne başvurulmasına oybirliğiyle karar verdi.


Sigara içmek kişisel özgürlüktür

“Tütün ürünlerini tüketmenin kişi özgürlüğü alanına girdiğine’’ işaret edilen kararda, şu değerlendirmelere yer verildi: “Genel sağlığın korunması amacıyla bağımlılıkla mücadele edilip, tütün ürünlerinin tüketiminin azaltılması yönünde yasal düzenleme yapılırken, söz konusu tüketimin, sonuçta kişi özgürlüğü alanına girdiği de göz önünde tutulmalıdır.

Tütün ürünlerinin tüketiminde genel sağlığı korumak amacıyla uygulanacak yasak ve sınırlamaların, bir yandan kahvehane işleticilerinin çalışma özgürlükleri, bir yandan da tütün ürünlerini tüketenlerin kişisel özgürlükleri gözetilerek, ölçülülük ilkesine uygun biçimde belirlenmesi hukuki bir zorunluluktur.”

Taraf

banner229
Son Güncelleme: 26.02.2014 09:38
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol