banner73
Davada Sulh Olunması, Avukatlık Ücreti Görev Asliye Hukuk Mahkemesi
Yargıtay 4. Hukuk Dairesi kararı. T.C. YARGITAY 4. HUKUK DAİRESİ ESAS NO: 2016/5134 KARAR NO: 2016/8021 KARAR TARİHİ: 16/06/2016 MAHKEMESİ: Asliye Hukuk Mahkemesi ÖZET: davada sulh olunması nedeniyle ödenmeyen avukatlık ücretinden dolayı davanın karşı tarafından tahsiline yönelik Av.K.165.m. göre açılacak davada görevli Mahkemenin tüketici değil, Asliye Hukuk Mahkemesi olduğu Davacı ... tarafından, davalı ... aleyhine 10/07/2014 gününde verilen dilekçe ile itirazın iptalinin istenmesi üzerine mahkemece yapılan yargılama sonunda; dava dilekçesinin görev yönünden reddine dair verilen 30/12/2014 günlü kararın Yargıtay’ca incelenmesi davalı vekili tarafından süresi içinde istenilmekle temyiz dilekçesinin kabulüne karar verildikten sonra tetkik hakimi tarafından hazırlanan rapor ile dosya içerisindeki kağıtlar incelenerek gereği görüşüldü. Dava, itirazın iptali istemine ilişkindir. Mahkemece, tüketici mahkemesinin görevli olduğu gerekçesiyle görevsizlik kararı verilmiş; hüküm, davalı tarafından temyiz edilmiştir. Dosya kapsamından, davacının avukat olduğu ve takip ettiği bir davada dava dışı müvekkili ile davalının sulh oldukları, avukatlık ücretini alamadığı, 1136 sayılı Avukatlık Kanunu'nun 165. maddesine göre ödenmesi gereken vekalet ücretinden her iki tarafında müteselsilen sorumlu olduğu kabul edildiğinden davacı tarafından davalı aleyhine icra takibi başlatıldığı, yapılan icra takibine davalının itiraz etmesi üzerine itirazın iptali ve icra inkar tazminatı istemine ilişkin bu davanın açıldığı anlaşılmaktadır. Tüketici işlemleri ile tüketiciye yönelik uygulamalardan doğabilecek uyuşmazlıklara ilişkin davalarda tüketici mahkemeleri görevlidir. Dolayısıyla taraflar arasındaki hukuki ilişkinin 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun kapsamında değerlendirilmesi mümkün değildir. Bu nedenle davaya tüketici mahkemesinde değil, genel mahkemede bakılması gerekir. Yerel mahkemece açıklanan yönler gözetilmeden, uyuşmazlığın genel hükümler uyarınca ve asliye hukuk mahkemesi tarafından çözümlenmesi gerektiği halde işin esasının incelenmeksizin görevsizlik kararı verilmesi usul ve yasaya uygun düşmediğinden kararın bozulması gerekmiştir. SONUÇ: Temyiz olunan kararın, yukarıda gösterilen nedenle BOZULMASINA; bozma nedenine göre öteki temyiz itirazlarının incelenmesine şimdilik yer olmadığına ve peşin alınan harcın istek halinde geri verilmesine 16/06/2016 gününde oybirliğiyle karar verildi. www.kararara.com
Yeşim
Yeşim
03 Ekim 2015 Cumartesi 22:40
Tarihi duruşmada laiklik hapsedildi

Anayasa Mahkemesi’nin türban kararını uyguladığı için 4.5 ay hapis yatan Rennan Pekünlü, hakkında aynı şikayetten görülen davada 2 yıl 1 ay hapis cezası aldı. Cezası Yargıtay tarafından onanması halinde Pekünlü 5 ay daha hapis yatacak.
İzmir’de Ege Üniversitesi Fen Fakültesi’nde, 2012 yılında başörtülü bir kız öğrencinin eğitim hakkını engellediği gerekçesiyle 2 yıl 1 ay hapis cezasına çarptırılan emekli öğretim üyesi Prof. Dr. Esat Rennan Pekünlü, 4 kız öğrencinin aynı yöndeki şikayeti üzerine açılan ikinci davada da aynı cezaya çarptırıldı.

İzmir 9. Asliye Ceza Mahkemesi’ndeki son duruşmaya Pekünlü’nün avukatları ile müştekiler Fahriye Erengül, Canan Türker, Zehra Özkan ve Neşra Gökdağ’ın avukatları katıldı. Pekünlü, duruşmada “Ben şikayetçi olan kişilerin derslerine giren bir öğretim üyesi değildim. Onların eğitim ve öğretim özgürlüğünü engelleyecek bir eylemim olmadı” diyerek beraatini istedi. Pekünlü’nün avukatı Murat Fatih Ülkü de müştekilerin provakatif bir eylem içinde yer aldıklarını belirterek aynı yönde talepte bulundu.
Hakim Süleyman Çekilmez, Pekünlü’yü dört kız öğrencinin eğitim ve öğretim hakkını engellediği gerekçesiyle alt sınırdan hüküm kurup, 2 yıl 1 ay hapis cezasına çarptırdı. Prof. Dr. Pekünlü, aldığı ikinci cezanın da Yargıtay tarafından onanması halinde 5 aylık cezasını çekmek için tekrar cezaevine girecek.
HUKUK DEVLETİ YENİLDİ
Karar sonrası duruşma salonu dışında ellerinde Türk bayrakları ile bekleyen vatandaşlar “Rennan hoca yalnız değildir” sloganını attı. Duruşma sonunda basın açıklamasını gerçekleştiren Pekünlü’nün Avukatı Murat Fatih Ülkü, “Türkiye’nin laik kalmasını istemeyenlere karşı çığlığımızı bir daha yineliyoruz. Rennan Pekünlü yalnız değildir” dedi.
Davadan sonra kararı açıklamanın acı olduğunu dile getiren M. Fatih Ülkü, “Hiçbir suç işlemeyen, tek suçu anayasa kararlarına uymak olan Rennan hocamız, yine 2 yıl 1 ay hapis cezasına çarptırıldı. Bu karardan sonra Türkiye Cumhuriyeti hükümleri rafa kalktı ve laiklik bütünüyle sarsıldı” dedi. Ülkü, verilen kararla Cumhuriyet’in ve laikliğin mahkum edildiğini belirterek, “ Mücadelemiz burada bitmemiştir. Bütün haklarımızı kullanarak laiklik ve bilimin özgürlüğü için savaşacağız” diye konuştu.

http://www.aydinlikgazete.com/turkiye/tarihi-durusmada-laiklik-hapsedildi-h77009.html


Son Güncelleme: 03.10.2015 22:42
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner177