banner200
banner222
19 Mayıs 2014 Pazartesi 10:03
Soma şirketi işletme müdürüne avukat tayin etmedi
banner188
banner213
banner230
 CHP Manisa Milletvekili Özgür Özel taziye ziyaretlerinde bulunduğu sırada Soma faciası nedeniyle gözaltına alınanlar olduğu haberinin geldiğini, bunun üzerine gözaltındakilerle görüştüğünü belirterek basına bilgiler verdi.

CHP Manisa Milletvekili Özgür Özel Soma soruşturmasıyla ilgili saat 16.00 sıralarında açıklamalarda bulundu. Ankara'dan gelen partililerle birlikte hayatını kaybedenlerin ailelerine taziye ziyaretlerinde bulunduklarını belirten Özel, "O sırada gözaltılarla ilgili haber gelmişti. İçeride gözaltında olan 5 kişiyle görüştüm. Toplam sayının 17 olduğu, 5 tanesinin savcılıkta olduğunu öğrenmiştim" dedi. Özgür Özel gözaltılarla ilgili şu bilgileri verdi:

"Akın Çelik işletme müdürü, Selçuk Demirci Yalçın Erdoğan, Ali Ulu TTK müessese müdür yardımcısı, Ertan Ersoy işletme müdürünün altında bir pozisyonda çalışıyor. Kendilerinin sorguları tamamlandı, mahkemeye sevk edildiler. Benim tespit edebildiğim ilginç bir durum var.

Sayın Ali Ulu'nun dışında diğerlerinin avukatlarının olmaması ve onlar için avukat görevlendirilmiş olması. Soma'daki avukatlar bunun etik olmayacağını söylediği için, avukat görevlendirmesi de Akhisar'dan yapılmış. Ben de anlayabilmiş değilim. Akın Çelik'e sorduğumda, işletmenin avukat görevlendirmediğini, kendi avukatının da İstanbul'da olduğunu, trafik yüzünden İstanbul'dan çıkamadığını söyledi.

Böylesi güçlü bir müessesenin müdürüne avukat görevlendirmemiş olmaması, ekonomik gücü olmayan kişilerin ihtiyaç duyduğu beş yıl ve daha fazla cezai gerektiren suçlarda zorunlu olan, devlet tarafından avukat sağlanma uygulamasına gidilmiş olması gerçekten ilginç bir durum."

Barodan görevlendirilen avukatlara durumu sorduğunda "Şaşkınlık içerisindeyiz, görevlendirme geldiğinde geldik" dediklerini belirten Özel, maden sahibi Alp Gürkan'ın nerede olduğunu ve yakalama kararının bulunup bulunmadığını bilmediğini bildirdi.

Özel, "Emniyette 13 tane daha gözaltında var. Onların içinde olmadığını biliyorum. Akın Çelik'in kendi avukatı burada değil. Akhisar'dan önce Soma'ya başvuruluyor, avukatlar etik olmayacağını söyledikleri için, Akhisar'dan devletin avukat görevlendirmesi uygulaması geçerli. Buna ben de şaşırdım, görevlendirilen avukat arkadaşlar da şaşırdı" dedi.

Akın Çelik'in "Avukatım burada değil trafikte İstanbul'dan çıkamadı" diye bir ifadede bulunduğunu anlatan CHP'li Özel, Akın Çelik'in "Devlet mi vermiş bravo devlete" diye kinayeli bir şey söylediğini kaydetti.

Akın  Çelik'in kendisine, "Dünya madencilik tarihinde görülmemiş bir kazayla karşı karşıya olduklarını, bir ihmalinin olmadığını, kusurunu ispatlarlarsa ceza verilebileceğini" söylediğini belirten Özel, "Ben kamuoyundaki bir çok iddiayı sordum. Biraz da iddiayı dile getirenlere kızarak cevap verdi. Ağlama gibi bir şey yok. Moralinin bozuk olduğunu gözlemledim. Herhalde travmadan dolayı olsa, madende hiçbir suç olmadığını, bunun ilk kez karşılaşılan bir durum olduğunu savunuyor. Şirketin dışındaki bütün kamuoyunu suçluyor" dedi.
İZLE
http://cdncms.zaman.com.tr/2014/05/18/chp-vekil.mp4

ZAMAN

banner229
Son Güncelleme: 20.05.2014 14:15
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol