banner200
banner222
25 Ocak 2016 Pazartesi 23:00
Sahte dijital delillerle hapsedilen ilk  ve  halen hapiste olan son asker yargıç karşısında
banner188
banner213
banner230

Kendisi tutukluyken adlî emanetteki bilgisayarına girilerek bırakılan izlerin aleyhine delil olarak kullanılmasıyla hüküm giydiği anlaşılan Yüzbaşı Murat Eren, Atabeyler soruşturmasının onuncu yılında yeniden yargıç karşısına çıkıyor.

Kara Pilot Yüzbaşı Murat Eren bir e-posta ihbarının ardından 30 Mayıs 2006'da gözaltına alınmıştı. Eren aynı gün gözaltına alınan Yunis Akkaya'nın evinde "bulunan" bir CD'deki gizli bilgileri sağlamakla suçlanmıştı. Gerek Eren'in, gerekse Akkaya'nın itirazları ve parmak izi incelemesi talepleri sonuç vermemiş, Yüzbaşı Eren mahkum edilmişti.

Bu cezanın Askerî Yargıtay tarafından "eksik bilirkişi incelemesi" gerekçesiyle bozulmasından sonra tayin edilen asker bilirkişinin Eren'in evinde el konulan kişisel bilgisayarında yaptığı incelemede suça konu CD'deki dosyalarla aynı isimdeki dosyaların Eren'in bilgisayarında açıldığına işaret eden kimi "iz dosyaları" saptanmıştı. Bilirkişinin mahkemede ısrarla CD'nin Eren'in Akkaya'nın evinde olduğu bilinen bir tarihte oluşturulduğunun kesin olduğunu söylemesinin ardından Murat Eren, bu veriler ışığında yine mahkum edilmişti.

Geçtiğimiz yıl dava dosyasını inceleyen Boğaziçi Üniversitesi heyeti, bilirkişinin CD'nin oluşturulma tarihine ilişkin iddialarının "adlî bilişim mantığına aykırı" olduğunu açıklamıştı. Heyet, eldeki verilerle bu yargıya varmanın mümkün olmadığını belirtmişti. Heyet ayrıca bilirkişi raporundaki tablolardan söz konusu "iz dosyaları"nın 25 Temmuz 2006'da, yani Murat Eren hapiste, bilgisayarı da adlî emanetteyken bırakıldığının anlaşıldığını, ancak bu hususun metinde vurgulanmayarak sanığın lehine olan delilin tam tersi yönde anlaşılmasına yol açıldığını belirtmişti.

Bu gelişmeler üzerine ilk incelemesini yapan Ankara Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü görevlilerinden Komiser Mehmet Yayla'nın sahte delillerin kamuoyunda en bilineni olan 51 Nolu DVD'yi, "İrtica İle Mücadele Eylem Planı" olarak bilinen sahte dokümanın sözde ıslak imzalı nüshasını "bulan" kişi olduğu ortaya çıkmıştı. Aynı Komiser Mehmet Yayla'nın, Yunis Akkaya'nın evinde o CD'yi "bulan" ekipteki Ayhan Koç'la birlikte İşçi Partisi'nin Ankara'daki Genel Merkezi'nde yapılan aramalara da katılıp hukuka aykırı arama ve el koyma işlemleri sebebiyle 2010 senesinde soruşturma geçirdiğini biliniyordu.

"Sahte dijital delillerle hapsedilen ilk, hâlâ hapiste olan son asker" Yüzbaşı Murat Eren'in duruşması yarın (26 Ocak Salı sabahı) Ankara Sincan 2. Ağır Ceza Mahkemesi'nde başlayacak.

Kaynak   :  Odatv.com

  

Kaynak: Hukukmedeniyeti.org
banner229
Son Güncelleme: 25.01.2016 23:00
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol