banner200
banner222
30 Haziran 2014 Pazartesi 13:39
Orantılı gaz da işkence sayılır
banner188
banner213
banner230
‘Yaralama değil işkence’
Gaziantep’te bir trafik kazasına giden polis ekibi, kazayla ilgisi olmayan iki araç sürücüsünün tartıştığını görünce müdahale etti. İsmi belirlenmeyen diğer araç sürücüsünü yumruklayan, M.M.K. dövülerek yere yatırıldı ve kelepçelendi. M.M.K.’nın kullandığı araçta yer alan aynı aileden 3 kadın da karakola götürüldü. Olay yerine gelen aynı aileden Avukat Ş.M.K. da polise hakaret ettiği gerekçesiyle kelepçelenerek gözaltına alındı. Aileye yönelik polis şiddeti karakolda da devam etti. M.M.K., elleri arkadan kelepçelenerek nezarethane yerine, kamera olmayan teşhis odasına alındı ve yüzüne 50-70 cm. mesafeden biber gazı sıkıldı. İki kadının ise telefonlarına el konularak saçları çekildi ve kafalarına vuruldu.
Savcılık, K. ailesi mensuplarına, “görevli polis memurlarına görevlerini yaptırmamak için direnme, kamu görevlisini görevinden dolayı yaralama ve hakaret” suçlarından, polislere ise, “kasten yaralama” suçundan dava açtı. Gaziantep 6. Asliye Ceza Mahkemesi’nda açılan davada Hâkim Orhangazi Ertekin, sanık polislerin fiillerinin yaralama değil işkence sayılabileceğine işaret ederek davaya Ağır Ceza Mahkemesi’nde devam edilmesi gerektiğine karar verdi. Hâkim Orhangazi Ertekin, kararın gerekçesinde, TCK’da diğer ülkelerdeki işkence tanımlarından farklı olarak sadece suçu söyletmek için uygulanan ağır fiziki şiddetin değil, her türlü onur kırıcı ve aşağılayacı muamelenin işkence sayıldığı belirtti.
Kararda ayrıca görev sınırını aşarak müdahale eden polisle vatandaşın kavgasının “görevli memura direnme” değil, iki vatandaş arasındaki kavga sayılacağına hükmedildi. Karardaki üçüncü önemli hüküm ise biber gazı kullanılmasının orantılı ve kurallara uygun olsa bile başlı başına işkence sayılacağı yönündeki değerlendirme oldu.
 

Mahkemeden görevsizlik kararı
Gaziantep 6. Asliye Ceza Mahkemesi’nin kararına konu olay 19 Eylül 2011 akşamı yaşandı. Savcılık olayla ilgili olarak 25 Mayıs 2012 tarihinde polisler ve K. ailesi ferdi 4 kişi için iddianame hazırladı. Yaklaşık 2 yıl süren yargılama sonunda mahkeme 29 Mayıs 2014 tarihinde görevsizlik kararı verdi. Görevsizlik kararına ilişkin gerekçeli karar ise geçtiğimiz hafta içinde tamamlanarak sanıklara tebliğe çıkarıldı.


http://www.milliyet.com.tr/orantili-gaz-da-iskence-sayilir-gundem-1904541/?ref=OtherNews

banner229
Son Güncelleme: 30.06.2014 13:42
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol