banner200
banner222
10 Ekim 2013 Perşembe 07:07
ODTÜ eylemine 'terör suçu'ndan dava
banner188
banner213
banner230
 Göktürk-2 uydusunun fırlatılması nedeniyle ODTÜ'de düzenlenen programda çıkan olaylarla ilgili, 11 kişi hakkında, "terör örgütü adına suç işlemek suretiyle örgüte üye olmak" suçundan dava açıldı.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, 18 Aralık 2012'de Göktürk-2 uydusunun Çin'den fırlatılması nedeniyle, ODTÜ Yerleşkesi'ndeki TÜBİTAK Uzay Teknolojileri Araştırma Enstitüsünde, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, bakanlar ve bürokratların da katıldığı program sırasında çıkan olaylar üzerine başlatılan soruşturma sonucunda 11 kişi hakkında, "terör örgütüne üye olmamakla birlikte terör örgütü adına suç işlemek suretiyle örgüte üye olmak" suçundan dava açtı.

Polis terörü istatistiklere girmedi
Cumhuriyet Savcısı Sadık Bayındır'ın hazırladığı ve Ankara 13. Ağır Ceza Mahkemesince kabul edilen iddianamede, sanıklar Can K, Batuhan U, Hasan K, Güven K.A, Bedirhan Ş, Cem D, Mustafa B, Mert A, İlhan A, Pınar Ü. ve Tayfun Y'nin "silahlı terör örgütüne üye olmamakla birlikte terör örgütü adına suç işlemek suretiyle örgüte üye olmak, görevli memuru kasten yaralama, kamu malına zarar verme, Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu'na muhalefet ve kamu görevlisine karşı görevini yaptırmamak için direnmek" suçlarından cezalandırılmaları istendi.

İddianamede, olaylarda ODTÜ rektörlük ve fakülte binaları ile eklentilerinde 20 bin 426 lira 74 kuruş, TÜBİTAK Uzay Araştırmaları Enstitüsünde 4 bin 300 lira, Yapı Kredi Bankası ATM'sinde yaklaşık bin lira, Ankara Büyükşehir Belediyesine ait kamu mallarında ise bin 321 lira 16 kuruşluk zarar olduğu ayrıca Ankara Emniyet Müdürlüğü Çevik Kuvvet Şube Müdürlüğünün 9 aracında hasar meydana geldiği ifade edildi.

İddianamenin sonuç ve değerlendirme bölümünde şunlar kaydedildi:

'Terör örgütlerinin, üniversite ve yüksekokul öğrencilerini örgütlenme ve eleman temini hususlarında önemli bir kaynak olarak gördükleri, müzahir yapılanmaları aracılığıyla üniversite gençliği arasında taban bulmak ve eleman kazanabilmek için yoğun bir faaliyet içerisinde oldukları ve yükseköğretim harçları, demokratik, ana dilde, bilimsel eğitim vb. masum hak arayışları kisvesinde gerçek amaçlarını kamufle ederek, amaç ve hedefleri doğrultusunda üniversite gençliğini şiddet eylemlerine yönlendirdikleri bilinmektedir.'.

Öğrenciler demokratik haklarını kullandıklarını ifade ettiler
İddianamede, sanıkların savunmalarında eyleme bireysel iradeleriyle demokratik haklarını kullanmak amacıyla katıldıklarını söyledikleri ve 'terör örgütleri ile irtibatlarının bulunduğu', 'cebir ve şiddete başvurduklarını' reddettiklerine dikkat çekildi.

Söz konusu olayda ODTÜ'de Başbakan Erdoğan'ın gelişini protesto eden öğrencilere yönelik iki bini aşkın polis görevlendirilmiş, öğrenciler yoğun gaz müdahalesine maruz kalmış, ağır yaralanmış ve gözaltına alınmıştı.

Sol Haber

banner229
Son Güncelleme: 23.10.2013 17:14
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol