banner73
Davada Sulh Olunması, Avukatlık Ücreti Görev Asliye Hukuk Mahkemesi
Yargıtay 4. Hukuk Dairesi kararı. T.C. YARGITAY 4. HUKUK DAİRESİ ESAS NO: 2016/5134 KARAR NO: 2016/8021 KARAR TARİHİ: 16/06/2016 MAHKEMESİ: Asliye Hukuk Mahkemesi ÖZET: davada sulh olunması nedeniyle ödenmeyen avukatlık ücretinden dolayı davanın karşı tarafından tahsiline yönelik Av.K.165.m. göre açılacak davada görevli Mahkemenin tüketici değil, Asliye Hukuk Mahkemesi olduğu Davacı ... tarafından, davalı ... aleyhine 10/07/2014 gününde verilen dilekçe ile itirazın iptalinin istenmesi üzerine mahkemece yapılan yargılama sonunda; dava dilekçesinin görev yönünden reddine dair verilen 30/12/2014 günlü kararın Yargıtay’ca incelenmesi davalı vekili tarafından süresi içinde istenilmekle temyiz dilekçesinin kabulüne karar verildikten sonra tetkik hakimi tarafından hazırlanan rapor ile dosya içerisindeki kağıtlar incelenerek gereği görüşüldü. Dava, itirazın iptali istemine ilişkindir. Mahkemece, tüketici mahkemesinin görevli olduğu gerekçesiyle görevsizlik kararı verilmiş; hüküm, davalı tarafından temyiz edilmiştir. Dosya kapsamından, davacının avukat olduğu ve takip ettiği bir davada dava dışı müvekkili ile davalının sulh oldukları, avukatlık ücretini alamadığı, 1136 sayılı Avukatlık Kanunu'nun 165. maddesine göre ödenmesi gereken vekalet ücretinden her iki tarafında müteselsilen sorumlu olduğu kabul edildiğinden davacı tarafından davalı aleyhine icra takibi başlatıldığı, yapılan icra takibine davalının itiraz etmesi üzerine itirazın iptali ve icra inkar tazminatı istemine ilişkin bu davanın açıldığı anlaşılmaktadır. Tüketici işlemleri ile tüketiciye yönelik uygulamalardan doğabilecek uyuşmazlıklara ilişkin davalarda tüketici mahkemeleri görevlidir. Dolayısıyla taraflar arasındaki hukuki ilişkinin 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun kapsamında değerlendirilmesi mümkün değildir. Bu nedenle davaya tüketici mahkemesinde değil, genel mahkemede bakılması gerekir. Yerel mahkemece açıklanan yönler gözetilmeden, uyuşmazlığın genel hükümler uyarınca ve asliye hukuk mahkemesi tarafından çözümlenmesi gerektiği halde işin esasının incelenmeksizin görevsizlik kararı verilmesi usul ve yasaya uygun düşmediğinden kararın bozulması gerekmiştir. SONUÇ: Temyiz olunan kararın, yukarıda gösterilen nedenle BOZULMASINA; bozma nedenine göre öteki temyiz itirazlarının incelenmesine şimdilik yer olmadığına ve peşin alınan harcın istek halinde geri verilmesine 16/06/2016 gününde oybirliğiyle karar verildi. www.kararara.com
15 Şubat 2014 Cumartesi 12:23
Mancini'ye şok soruşturma!
 Ülkesi İtalya’da adı bir sahtecilik tahkikatında önceki GALATASARAY ünlü Teknik DirektörüRoberto Mancini , karşı karşıya kaldığı durumla alakalı şaşkınlığını ortaya koyarak, "Bana hileli iflas yapmakla suçlandığımı ilk söylediklerinde bulutlardan yere çakıldım. Ben tümünün olayın dışındayım" diye belirtti. Sarı-kırmızılı takımın teknik direktörü Mancini, İtalya’nın yüksek tirajlı La Repubblica gazetesinde, hakkında Roma Cumhuriyet Savcılığı’nca yürütülen bir emlak şirketinin “hileli iflası” soruşturmasına yönelik soruları yanıtladı. 

Kendi dünyasının tümünün futbol olduğunu ifade eden 49 yaşındaki deneyimli çalıştırıcı, “Bu durum beni uygunsuz etkiliyor. Böyle bir durumun içinde kendimi bulmayı hiç düşünmemiştim” diye belirtti. 

Mancini, sürecin nasıl bittiğine dair bir fikri bulunmadığı, avukatları aracılığıyla bilgilendirildiğini ortaya koyarak, söz konusu şeylerin ciddi olduğunu ve avukatlarına bu konuyu çözmeleri için yetki verdiğini belirtti. 

“Hileli iflas” hususunda kendisinin bir hatasının veya olaya dahil olup olmadığı sorulan Mancini, “Hayır, bu mutlaka doğru değil. Bana hileli iflas yapmakla suçlandığımı ilk söylediklerinde bulutlardan yere çakıldım. Ben tümünün olayın dışındayım. Ben sadece üyeydim. Bir idareci vardı ki kurumun her şeyiyle o ilgileniyordu” ifadelerini kullandı. 

Mancini’nin idareci olarak bahsettiği Avukat Gagliardi’nin bir zaman kendisinin avukatı olduğunu, ancak son 5 senedir avukatının bulunmadığı, bunda da Gagliardi’ye ait bazı olayların kendisini bu karara götürdüğünü belirttirdi. Mancini, Gagliardi hakkında çıkan haberleri de bundan evvel okuduğunu açıkladı.  

Roberto Mancini tahkikat gerekçesiyle kendini bir hayli uygunsuz hissettiğini ve yaralı olduğunu dile getirirken, “Bu beni aşan bir şey. Hiç böyle bir duruma düşeceğim aklımın ucundan geçmezdi” ifadesini kullandı. 

Bu konudaki olan bitenleri takip edip etmeyeceği sorulan deneyimli teknik adam, “Hayır, şu anda Türkiye’de, Galatasaraylıyım. Bu konuya uzak kalmaya devam edeceğim. Umarım bir an önce çözülür” yanıtını verdi. 
Son Güncelleme: 15.02.2014 12:24
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner177