banner200
banner222
Yeşim
Yeşim
08 Eylül 2015 Salı 11:42
Korsan tahliye kararı veren paralel hakimler hakkında iddianame
banner188
banner213
banner230
Paralel Yapı soruşturmasında tutuklanan, Samanyolu Yayın Grup Başkanı Hidayet Karaca'nın da aralarında bulunduğu sanıklar için yetkileri olmadığı halde tahliye kararı veren hakimler hakkında iddianame hazırlandı.

Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı, "Paralel Devlet Yapılanması"na yönelik soruşturmada tutuklanan kişilerin reddihakim talebini yetkisi olmadığı halde kabul eden ve tutukluların salıverilmesine karar veren tutuklu hakimler Metin Özçelik ile Mustafa Başer hakkında, "Türkiye Cumhuriyeti Hükümetini ortadan kaldırmaya veya görevini yapmasını engellemeye teşebbüs", "silahlı terör örgütüne üye olmak", "görevi kötüye kullanmak" ve "gizliliğin ihlali" suçlarından iddianame hazırladı.

Bakırköy Cumhuriyet Başsavcıvekili İdris Kurt tarafından hazırlanan iddianamede, İstanbul 29. Asliye Ceza Hakimi olan ve görevden uzaklaştırılan Metin Özçelik ile İstanbul 32. Asliye Ceza Hakimi'yken görevden uzaklaştırılan Mustafa Başer hakkında, Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK) Başmüfettişliği tarafından yürütülen ön araştırma sonucunda, HSYK 3. Dairesi'nin soruşturma izni verdiği belirtildi. 

Şüpheliler Mustafa Başer, Metin Özçelik...

İddianamede, şüpheliler Mustafa Başer ve Metin Özçelik hakkında HSYK müfettişi tarafından düzenlenen soruşturma raporunun incelendiği aktarılarak, ''Metin Özçelik ve Mustafa Başer hakkında, yapılan soruşturma sonucunda, Türkiye Cumhuriyeti Devleti ve Hükümetini gerek yurt içinde gerekse uluslararası platformda zor durumda bırakmak ve itibarsızlaştırmak, El Kaide terör örgütüne yardım ettiği görüntüsü vererek, uluslararası yargı organları nezdinde hukuki ve cezai sorumluluk altına sokmaya yönelik, bilerek ve isteyerek görevleri dışında 'Türkiye Cumhuriyeti Hükümetini ortadan kaldırmaya veya görevini yapmasını engellemeye teşebbüs', 'silahlı terör örgütüne üye olmak', 'görevi kötüye kullanmak', 'gizliliğin ihlali' ve benzeri suçlardan İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından haklarında soruşturma yürütülen şüphelilerle fikir ve eylem birliği içerisinde hakaret ettiği anlaşılmıştır'' ifadelerine yer verildi. 

Yetkisi olmadığı halde...

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nca yürütülen ''22 Temmuz casusluk, yasa dışı dinleme, 17-25 Aralık Kumpas, Selam Tevhid'de Kumpas, Tahşiye Grubuna Kumpas ve Emniyetteki Paralel Yapı Soruşturmaları'' olarak bilinen soruşturmalarla ilgili 20 avukatın müvekkilleriyle ilgili olarak tahliye dilekçesini şüpheli Özçelik'in mahkemesine sundukları anlatılan iddianamede, Özçelik'in dilekçeleri 21 Nisan 2015 günü mesai bitiminden sonra verdiği talimatla kayda aldırdığına işaret edildi. 

Özçelik'in, İstanbul Adliyesi'nde görevli 10. Sulh Ceza Hakimi'nin reddi taleplerine yönelik dilekçeler üzerine sulh ceza hakimliklerinin cevap yazılarında bildirdikleri üzere yetkili, görevli olmadığı vurgulanan iddianamede, savcılıkça 586 klasörden oluşan 7 adet soruşturma evrakının 29. Asliye Ceza Mahkemesi'ne gönderilmediği, avukatların sundukları dilekçe ile eklerinde soruşturma kapsamında bulunan tüm bilgi ve belgelerin bulunmadığı, şüpheli Özçelik'in soruşturma dosyalarını temin etmediği ve UYAP'ta bulunan evrakı incelemediği halde, haksız yere hakimin reddi taleplerinin kabulüne karar verdiği ve İstanbul 32. Asliye Ceza Mahkemesi Hakimi Mustafa Başer'i görevlendirdiği kaydedildi. 

İşte iddianamenin gerekçesi...

İddianamede, şüpheliler Mustafa Başer ile Metin Özçelik hakkında, "Türkiye Cumhuriyeti Hükümetini ortadan kaldırmaya veya görevini yapmasını engellemeye teşebbüs", "silahlı terör örgütüne üye olmak", "görevi kötüye kullanmak" ve "gizliliğin ihlali" suçlarından ayrı ayrı ağırlaştırılmış müebbet hapis ve 16 yıla kadar hapis cezası istendi. İddianameyi, Bakırköy 2. Ağır Ceza Mahkemesi inceleyecek.http://www.karar.com/gundem-haberleri/korsan-tahliye-karari-veren-paralel-hakimler-hakkinda-iddianame-37119

banner229
Son Güncelleme: 08.09.2015 11:48
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol