banner200
banner222
23 Mart 2016 Çarşamba 21:24
İlhan Tanır: Sarraf soruşturması Türkiye'deki ortaklara sıçrayabilir
banner188
banner213
banner230

Spıtnik'in haberine göre İran asıllı işadamı Rıza Sarraf'ın Miami'de tutuklanmasına ilişkin detaylar giderek şekillenirken, ABD'de süreci takip eden gazeteci İlhan Tanır, soruşturmanın Türkiye'deki ortaklara da sıçrayacağını söyledi.

Tanır, bu davanın genelde Türkiye-ABD, özelde de ABD Başkanı Barack Obama-Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan arasındaki ilişkilerde gerilim yaratacağı görüşünde.

ABD'nin Miami kentinde FBI ajanları tarafından yakalanan ve pazartesi günü de çıkarıldığı federal mahkeme tarafından tutuklanan Rıza Sarraf için hazırlanan iddianamede, savcılık tüm malvarlığına el konulmasını istedi. Sarraf'ın kefaletle serbest bırakılma başvurusu ise reddedildi. Sarraf, Türkiye'de dosyası kapatılan 17-25 Aralık Rüşvet ve Yolsuzluk operasyonlarının göbeğindeki isim olarak tanınmıştı.

Hazırlanan iddianamede CC1, CC2 gibi ismi belirtilmemiş  farklı isimlerin de yer alması ve soruşturma ayağının Türkiye'ye de sıçrayacak olması konusuna değinen Tanır,  "ABD'yi dolandırmak, kara para aklamak, uluslararası bankacılığı dolandırmak gibi isnat edilen suçlar çok ağır. Bütün bunları Rıza Sarraf'ın tek başına yapmadığını herkes biliyor. 5 farklı şifreli isimler kodlandı. Başka isimlere atıf yapılmıyor ama görüntü o ki sadece Sarraf değil, Türkiye'deki pek çok ortağı da, hatta bilinen bazı isimler de davaya dahil olacak gibi duruyor" dedi.

Erdoğan'ın Sarraf'ı "hayırsever işadamı" olarak nitelendirmesi ve o süreçte kendisini savunması da unutulmadı diyen Tanır, "Bu yüzden ABD-Türkiye özelde de Erdoğan-Obama arasında gerilim yaratacaktır" ifadelerini kullandı.

'YA İRAN'A GİDİP ÖLÜME MAHKUM OLACAKTI YA DA ABD'YLE ANLAŞACAKTI'
İlhan Tanır, Sarraf'ın Amerika'ya anlaşmak için gittiği yönündeki iddiaları da şu şekilde değerlendirdi:

"Rıza Sarraf'ın ordu gibi avukatı var. Bu insanların sadece işlerinin iç işler değil dünyayı da izlemek olduğuna eminim. Hele hele yola çıkacak bir iş adamına eğer avukatları böyle bir ihtimalden bahsetmemişse ve farkında değilse o avukatlar kesinlikle işini yapmamış demektir. Böyle bir tehlikeyi bilmemek imkânsız. İtirafçılık sistemi neden işlemesin? Konuştuğum bazı uzmanlar şöyle diyor: ‘Ya İran'a gidip ölüme mahkum olacaktı, ya İran'dan suikast ekipleri Türkiye'ye gelip onu bulacaktı. Üçüncü şansı da ABD ile anlaşma yapıp 3-5 yıl yatıp geri kalan zamanlarda da mülteci statüsünde ABD'de yaşamasıydı."


Kaynak: Haber.sol.org.tr
banner229
Son Güncelleme: 23.03.2016 21:24
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol