banner200
banner235
banner225
26 Haziran 2014 Perşembe 11:39
Hayvanı susuz bırakana hapis cezası yolda
banner188
banner213
banner230
 Antalya Barosu adına TBMM Çevre Komisyonu'nda Hayvanları Koruma Kanunu'nda değişiklik öngören yasa tasarısı görüşmelerine katılan avukat Lider Tanrıkulu, taslak metinde 'ilk defa' hayvanlara karşı işlenen suçlarda hapis cezası öngörüldüğünü söyledi: Hayvanı aç ve susuz bırakana 4 aydan 3 yıla, gücünü aştığı açıkça görülen fiillere zorlayanlara da 4 aydan 4 yıla hapis cezası öngörülüyor.

 Çevre Komisyonu, son görüşmelerin ardından TBMM’ye sunulan taslağa ‘hayvanları susuz bırakanlara hapis cezası’ verilmesini de soktu. Antalya Barosu adına komisyonun görüşmelerine katılan Baro Hayvan Hakları Kurulu Üyesi Lider Tanrıkulu, ‘Çevre Komisyonu raporunun hayvanlar lehine bir takım maddeler barındırdığını ve hayvan hakları mücadelesinin kısmen de olsa taslak metne etki ettiğini’ söyledi. Yine de ‘bunun kanun metnine ne kadar yansıyacağını bilemediklerini, bu sürecin dikkatli bir takipçisi olacaklarını’ kaydeden Tanrıkulu, taslak metinde en önemli kazanımın çeşitli suçlar karşısında öngörülen hapis cezası olduğunu söyledi. 

HANGİ SUÇA NE KADAR HAPİS 
- Tanrıkulu’nun verdiği bilgiye göre taslak metinde hayvanlara karşı işlenen suçlara karşı, 3 aydan 4 yıla kadar hapis cezası öngörüldü. İdari para cezaları yaklaşık 4 kat yükseltildi. Kanun taslak metninde, hayvanların doğal kapasitesini veya gücünü aşacak şekilde veya yaralanmasına, gereksiz acı çekmesine, kötü alışkanlıklara özendirilmesine neden olacak yöntemlerle eğitilmesinin ve hayvan dövüşü yaptırılmasının 6 aydan 2 yıla kadar hapis cezasıyla cezalandırılması istendi. Hayvanlara kasıtlı olarak kötü davranmak, acımasız ve zalimce işlem yapmak, dövmek, aç ve susuz bırakmak, aşırı soğuğa ve sıcağa maruz bırakmak, bakımlarını ihmal etmek, fiziksel ve psikolojik acı çektirmenin cezası 4 aydan 3 yıla hapis öngörülürken hayvanları, gücünü aştığı açıkça görülen fiillere zorlayanlara da 4 aydan 4 yıla hapis cezası istendi. Ayrıca hayvan bakımı eğitimi almamış kişilerce ev ve süs hayvanı satmanın ve bu hayvanları 16 yaşından küçüklere satmanın cezası 3 aydan 2 yıla kadar hapis olarak metinde yer aldı. 


AK PARTİLİLER ‘ÇİFTÇİLER NE OLACAK’ DİYE İTİRAZ ETTİ
 

Tanrıkulu, her ne kadar bu cezalar taslak metinde yer alsa da öngörülen hapis sürelerinin yine de az olduğunu dile getirdi. Özellikle 2 yıla kadar olan hapis cezalarında hükmün açıklanmasını geri bırakma durumunun geçerli olacağını ifade eden Lider Tanrıkulu, Çevre Komisyonu toplantısında hapis cezası öngörülen haller için ayrıca 'Hayvan bakımından men' cezası istediklerini ancak, AK Parti milletvekilleri tarafından 'çiftçiler ne yapacak' gibi bir gerekçeyle reddedildiğini söyledi. 
Hapis cezalarının bugüne kadar sürdürülen hayvan hakları mücadelesinin önemli bir sonucu olduğunu kaydeden Lider Tanrıkulu, şöyle devam etti: "Metin bu haliyle yasalaşırsa bu noktada denetim ve şikayetlerin incelenmesiyle ilgili idari yapı önem kazanacaktır. Ama şunu yıllar içinde öğrendik ki hayvan hakları mücadelesinde dernekler, platformlar denetimleri kendileri yapıyor ve bu noktada hapis cezalarının varlığı, onların mücadelelerini sürdürecekleri bir hukuk alanını açıyor." 

YENİ KANUN NASIL OLUŞTURULDU VE ŞİMDİ NE AŞAMADA? 
- Hayvan hakları konusundaki gelişmeler, kanunda da güncelleme ihtiyacını ortaya çıkarmıştı. Bu ihtiyaç çerçevesinde19 Şubat’ta TBMM Çevre Komisyonu, Hayvanları Koruma Kanunu’nda değişiklik yapılmasına dair kanun tasarısı ile 5199 Sayılı Hayvanları Koruma Kanunu’nun bazı maddelerinin değiştirilmesi hakkındaki kanun teklifinin birleştirilerek alt komisyonda görüşülmesi kararlaştırıldı. 
- Alt komisyon, Şubat ayındaki ilk toplantısında konunun paydaşlarıyla buluştu ve yaklaşık 50 kişiyi dinledi. Toplantıda aktarılan görüşler 10 başlık altında toplandı. İlk sıraya kanunda öngörülen cezalarını çok az olduğu, artırılması ve bazı suçlara mutlak suretle hapis cezası öngörülmesi oturdu. 
- Bu toplantıyla birlikte komisyon; 81 belediye, 81 baro ve 7 üniversiteye konuyla ilişkin yazılı görüş sordu. 29 belediye, 10 baro, 5 üniversite, 3 meslek odası, 58 STK ve platformdan yazılı görüş geldi. 27 Şubat tarihli ikinci toplantıda yine konunun alakadarları dinlendi ve özellikle sahipli hayvanları sokağa terk edenlere ağır ceza verilmesi gündeme geldi. 
- Üçüncü toplantı ise, 17 Nisan’da yapıldı. Bu toplantıda sokak köpeklerinin saldırısına uğradığı bilinen eski Milletvekili Bayram Meral yaşadıklarını anlattı. 24 Nisan’daki 4’üncü toplantıda ise ilgili bakanlıklar, baro temsilcileri ve akademisyenler taslak metni müzakere etti; 30 Nisan’da son hali verilen metin Çevre Komisyonu’na sevk edildi. Meclis Çevre Komisyonu, 19 Haziran’da son tasarıyla ilgili son toplantısını yaptı ve Genel Kurul gündemine alınması için raporunu TBMM Başkanlığı’na sundu. (ANTALYA/DHA)

 

banner229
Son Güncelleme: 26.06.2014 11:46
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol