banner237
Rahmi
Rahmi
16 Ocak 2015 Cuma 12:15
HAKİM SEVGİ ÖVÜNÇ BERAAT ETTİ!
 Hakim Sevgi Övünç savunmasında; ''Bugün vereceğiniz karar düşünce özgürlüğü açısından emsal olacaktır.'' dedi.

Mahkeme heyeti kısa bir aradan sonra Cumhuriyet Savcısının talebi doğrultusunda Hakim Sevgi Övün hakkında berat kararı verdi. 

Hakim Sevgi Övünç'ün Avukatı Elkan Albayrak; ''HAGB talep etmiyorum.''

Hakim Sevgi Övünç savunmasında; ''Bir kadına, 'ekmek mi, düşünce özgürlüğü mü istersin?' diye 
sormuşlar. Kadın da, 'düşünce özgürlüğünü seçerim. Çünkü, düşünce özgürlüğü olmazsa ekmeğimi kimin çaldığını söyleyemem' demiş.'' şeklinde bir açıklamada bulundu.

adaletbiz.com

İstanbul Adliyesi bünyesinde kurulan Terör ve Örgütlü Suçlar Bürosu’na atanan 14 savcıya ilişkin Adalet.org adlı sitede "hırsızlık ve yolsuzlukları kapatmak için 14 savcı az değil mi" yazan Hakim Övüç’ten bazı savcılar şikayetçi olmuştu. Şikayetlerin ardından ‘Kamu görevlisine karşı görevinden dolayı hakaret’ suçlamasıyla hakkında dava açılan Hakim Övüç’ün yargılanmasına devam edildi.

İstanbul 9. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmada sanık Hakim Sevgi Övüç hazır bulundu. Duruşmada Övünç’e destek için CHP Milletvekili İlhan Cihaner ile birçok hakim ve savcı da izleyici olarak yer aldı.
Savunmasını yapan sanık Övüç, Adalet. Org sitesinde yazdığı ifadelerinde hakaret kastı olmadığını belirtti. 35 yıllık hakim olduğunu belirten sanık Övüç, “Neyin hakaret olup olmayacağını bilecek derecede hukukçuyum. Hukuki endişemi dile getirdim. Hakaret kastım yoktu. Şikayetçi olan savcıları da tanımıyorum. Beraatimi istiyorum” dedi.

Duruşmada daha sonra söz alan Hakim Övüç’ün avukatları Övüç’ün beraatine karar verilmesini talep etti.
Davaya ilişkin kararını açıklayan mahkeme, suçun unsurlarının oluşmadığını belirterek oy birliğiyle Hakim Övüç’ün beraatine karar verdi.
İHA


Son Güncelleme: 16.01.2015 12:19
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol