banner200
banner222
Rahmi
Rahmi
21 Nisan 2015 Salı 07:37
Fatura Fuat Avni'ye çıktı
banner188
banner213
banner230
 2010’da yapılan Kamu Personeli Seçme Sınavı (KPSS) sorularının sızdırılmasına yönelik soruşturmada dün ikinci dalga operasyon düzenlendi. Ankara merkezli 28 ilde eş zamanlı düzenlenen operasyonlarda haklarında yakalama kararı çıkartılan 78 şüpheliden 38’i gözaltına alındı. 35 kişinin firar ettiği, 5 kişinin de yurt dışında olduğu belirtildi. Gözaltına alınan zanlılar arasında KPSS sonrası başta İçişleri ve Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlıkları olmak üzere bazı bakanlık ve belediyelere ataması gerçekleştirilen devlet memurlarının da bulunduğu öğrenildi.


2 bin 893 şüpheli var

Soruşturmada Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nın atadığı bilirkişiler, ÖSYM’deki verilerden de yola çıkarak yaptıkları incelemede şüpheli sayısını 2 bin 893 olarak belirledi. İptal edilen Eğitim Bilimleri testi dışında, sorularının sızdığı iddia edilen Genel Yetenek ve Genel Kültür testleri de incelendi. 100 ve üzeri puan alan kişilerin daha önce KPSS’de aldığı puanlar, akrabalık ilişkileri, yanlış cevaplardaki ortaklık kontrol edildi. Vatan Gazetesinin haberine göre Bazı adayların, sadece iptal edilen Eğitim Bilimleri testinde değil, iptal edilmeyen Genel Yetenek ve Genel Kültür testlerinde soruların neredeyse tamamını yaptıkları belirlendi. Dünkü operasyonda bu kişiler de gözaltına alındı. 

Karı, koca ve akrabalar

KPSS tarihinde 120 sorunun 120’sini doğru cevaplayan olmadığı halde, 2010’da 353 kişi sorulara doğru yanıt vermişti. Bunlardan 70’i eş, 23’ü akraba çıkmıştı. 100 ve üzeri net doğru yapan toplam 3227 adaydan da 637’si birinci derece akraba, 446’sı karı-koca çıkmıştı. 

Hamilelerin ifadesi...

Soruşturma kapsamında hakkında gözaltı kararı bulunan 3 hamile kadından, biri kaymakam eşi olan 2’sinin ifadesi hastanede alındı. Birinin ise Emniyetten serbest bırakıldığı öğrenildi.

Hepsine doğru yanıt!

Gaziantep’te alınan İslahiye Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi matematik öğretmeni Turgut K.’nın, sorularının sızdığı iddia edilen 60 soruluk Genel Yetenek sorularının tamamını ve 60 soruluk Genel Kültür sorularının 49’unu doğru yanıtladığı, iptal edilen 120 soruluk Eğitim Bilimleri testinde ise 117.5 net bıraktığı görüldü. Kahramanmaraş’tan alınan Muammer K. da 60 soruluk Genel Yenetek testinin tamamı olan 60’ını yaparken, 60 soruluk Genel Kültür testinde de 52.5 net çıkartı. Muammer K., iptal edilen 120 soruluk eğitim Bilimleri testinde ise 115 net aldı.

Her kurumdan memur var

Gözaltına alınan 38 kişiden 21’nin bakanlıklar, İŞKUR, belediyeler, YÖK, TAEK, İSKİ, DSİ gibi kurumlara atanan kamu görevlilerinden oluştuğu, ‘veri kontrol hazırlama işlem memuru’ ya da ‘ambar memuru’ olarak kadro aldıkları belirlendi.

‘Fuatavni’ darbesi

Savcıgözaltına alınacak kişilerin isimlerinin bulunduğu listeyi herhangi bir sızma olması ihtimaline karşın son ana kadar emniyete iletmediği öğrenilirken, “Fuatavni” Twitter hesabından operasyon yapılacağına ilişkin gece saatlerinde paylaşımlarda bulunuldu. Bu paylaşımların ardından, hakkında gözaltı kararı bulunan zanlılardan birçoğunun bulundukları adresleri terk ederek kaçtıkları öne sürüldü. Operasyondan haberdar olan ve soruları sızdırdığı iddiasıyla aranan B.B’nin de Kanada’ya kaçtığı öğrenildi.


Bir köstebek Kanada’ya kaçtı


Zanlılardan 4’ünün soruların çalınması ve sızdırılmasında rol oynadığı, 3’ünün eş olduğu, zanlıların çoğunun akraba ya da aynı sitede oturan kişiler olduğu ifade edildi. Operasyonun başlamasından haberdar olan ve soruları sızdırdığı iddiasıyla aranan B.B’nin de Kanada’nın Ontario eyaletine kaçtığı öğrenildi.
Rota Haber

banner229
Son Güncelleme: 21.04.2015 07:41
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol