banner73
Davada Sulh Olunması, Avukatlık Ücreti Görev Asliye Hukuk Mahkemesi
Yargıtay 4. Hukuk Dairesi kararı. T.C. YARGITAY 4. HUKUK DAİRESİ ESAS NO: 2016/5134 KARAR NO: 2016/8021 KARAR TARİHİ: 16/06/2016 MAHKEMESİ: Asliye Hukuk Mahkemesi ÖZET: davada sulh olunması nedeniyle ödenmeyen avukatlık ücretinden dolayı davanın karşı tarafından tahsiline yönelik Av.K.165.m. göre açılacak davada görevli Mahkemenin tüketici değil, Asliye Hukuk Mahkemesi olduğu Davacı ... tarafından, davalı ... aleyhine 10/07/2014 gününde verilen dilekçe ile itirazın iptalinin istenmesi üzerine mahkemece yapılan yargılama sonunda; dava dilekçesinin görev yönünden reddine dair verilen 30/12/2014 günlü kararın Yargıtay’ca incelenmesi davalı vekili tarafından süresi içinde istenilmekle temyiz dilekçesinin kabulüne karar verildikten sonra tetkik hakimi tarafından hazırlanan rapor ile dosya içerisindeki kağıtlar incelenerek gereği görüşüldü. Dava, itirazın iptali istemine ilişkindir. Mahkemece, tüketici mahkemesinin görevli olduğu gerekçesiyle görevsizlik kararı verilmiş; hüküm, davalı tarafından temyiz edilmiştir. Dosya kapsamından, davacının avukat olduğu ve takip ettiği bir davada dava dışı müvekkili ile davalının sulh oldukları, avukatlık ücretini alamadığı, 1136 sayılı Avukatlık Kanunu'nun 165. maddesine göre ödenmesi gereken vekalet ücretinden her iki tarafında müteselsilen sorumlu olduğu kabul edildiğinden davacı tarafından davalı aleyhine icra takibi başlatıldığı, yapılan icra takibine davalının itiraz etmesi üzerine itirazın iptali ve icra inkar tazminatı istemine ilişkin bu davanın açıldığı anlaşılmaktadır. Tüketici işlemleri ile tüketiciye yönelik uygulamalardan doğabilecek uyuşmazlıklara ilişkin davalarda tüketici mahkemeleri görevlidir. Dolayısıyla taraflar arasındaki hukuki ilişkinin 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun kapsamında değerlendirilmesi mümkün değildir. Bu nedenle davaya tüketici mahkemesinde değil, genel mahkemede bakılması gerekir. Yerel mahkemece açıklanan yönler gözetilmeden, uyuşmazlığın genel hükümler uyarınca ve asliye hukuk mahkemesi tarafından çözümlenmesi gerektiği halde işin esasının incelenmeksizin görevsizlik kararı verilmesi usul ve yasaya uygun düşmediğinden kararın bozulması gerekmiştir. SONUÇ: Temyiz olunan kararın, yukarıda gösterilen nedenle BOZULMASINA; bozma nedenine göre öteki temyiz itirazlarının incelenmesine şimdilik yer olmadığına ve peşin alınan harcın istek halinde geri verilmesine 16/06/2016 gününde oybirliğiyle karar verildi. www.kararara.com
Rahmi
Rahmi
25 Temmuz 2016 Pazartesi 07:45
Diyarbakır'da Dicle Üniversitesi Rektörü'nün de aralarında bulunduğu 108 kişi tutuklandı

 Diyarbakır'da darbe girişimine yönelik yürütülen soruşturmalar kapsamında, 41 hakim ve savcı, 27 askeri personel, 39 emniyet görevlisi ve 1 rektör tutuklandı.

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığından yapılan açıklamada, darbe girişimiyle ilgisi oldukların değerlendirilen "FETÖ/PDY" ile bağlantısı bulunan kişiler hakkında Türk Ceza Kanunu'nun 309. Maddesince Anayasayı İhlal, 312. Maddesince Hükümete Karşı İsyan ve 314/2 maddesince "silahlı terör örgütü üyeliği" suçlarından resen soruşturma başlatıldığı bildirildi.

Cumhuriyet Başsavcısı refakatinde 5 Cumhuriyet Başsavcı Vekili ve 10 Cumhuriyet savcısı tarafından yürütülen ve halen devam etmekte olan soruşturma kapsamında, 72 hakim ve Cumhuriyet savcısı hakkında soruşturma başlatıldığı, 41 kişinin tutuklandığı, 12 kişi hakkında adli kontrol hükümlerinin uygulanmasına karar verildiği, 19 kişi hakkında ise yakalama kararı çıkartıldığı bildirildi. Ayrıca, 1 avukat hakkında adli kontrol kararı uygulandığı kaydedildi.

Askeri personel ile ilgili başlatılan soruşturma kapsamında aralarında korgeneral, tümgeneral, tuğgeneral, albay, yarbay, binbaşı, yüzbaşı, üsteğmen rütbesindeki subaylar, astsubaylar ile askeri hakim ve savcıların da bulunduğu 244 askeri personelden 27'sinin tutuklandığı, 31 kişi hakkında adli kontrol hükümlerinin uygulanmasına karar verildiği, 144 kişinin serbest bırakıldığı, 39 kişinin halen gözaltında olduğu, 5 kişinin ise gözaltına alınmasına karar verildiği belirtildi.

Emniyet görevlileri hakkında başlatılan soruşturma kapsamında ise aralarında 3. ve 4. sınıf emniyet müdürleri, emniyet amirleri, başkomiser ve komiserlerin de bulunduğu 86 emniyet görevlisinden 39'unun tutuklandığı, 18 kişi hakkında adli kontrol hükümlerinin uygulanmasına karar verildiği, 3 kişinin halen gözaltında olduğu, 26 kişi hakkında ise yakalama kararı çıkartıldığı bildirildi.

Dicle Üniversitesinde rektör, profesör, doçent ve akademik görevlilerin de bulunduğu 56 kişi hakkında soruşturma yürütüldüğü, üniversite rektörünün tutuklandığı, 55 kişiyle ilgili gözaltı kararı verildiği kaydedildi.

Öte yandan, 2 kaymakam hakkında resen soruşturma başlatıldığı ve adli işlemlerin devam ettiği ifade edildi.

Son Güncelleme: 25.07.2016 07:47
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner177