banner200
banner235
banner225
Rahmi
Rahmi
13 Şubat 2017 Pazartesi 14:54
Bylock, yanlış hesap Bağdat’tan döner mi?
banner188
banner213
banner230

CMK 217/1 inci maddeye göre hakim, kararını ancak duruşmaya getirilmiş ve huzurunda tartışılmış delillere dayandırabilir. Bylock deliline dayanarak Silahlı Örgüt üyesi olmakla suçlanan kişi suçlamayı ret ettiğinde ne olacaktır?  Kişinin bylock kullanıcısı olduğu MİT tarafından tespit edilmiştir. 217/1 inci maddeye göre MİT’in bu tespiti delil olarak kabul edilecekse MİT raporunun mahkemede tartışılması zorunluluğu vardır.
Ceza hukukunun temel ilkesine göre suçlanan kişi suçsuzluğunu kanıtlamak zorunda değildir. İddia makamı atılı suçun somut delillerini göstermek durumundadır.
FETÖ davaları nedeniyle yargıya ağır bir yük yüklenmiş durumda. 15 Temmuz CİA operasyonuna kadar devlet nerede ise FETÖ’nün eline geçmişti.
17-25 Aralıktan sonra emniyet müdürleri görevden alındı, binlerce polis görevden uzaklaştırıldı. Sonradan görüldü ki yeni atanan 81 il emniyet müdüründen 70 i FETÖ’cü..
Devletin elinde 15 Temmuz öncesi için FETÖ ile ilgili yeterli delilin olmaması gayet normal çünkü delilleri toplayacak makamlar o dönemde büyük ölçüde FETÖ’nün elinde.
Şimdi yeteri kadar delil olmadan yığınla FETÖ davası yargının üzerine atılmış durumda. Bu durumda, at izi it izine karışmış iken adil bir yargılama yapacak olan mahkemelerin işi çok zor.
Bylock davaları bu zor davalardan biri. Genel kabul gören varsayıma göre bylock indirenlerin kahir ekseriyeti cemaatle bir şekilde ilişkide olan kişiler. Peki ama böyle bir varsayımla ceza hukukunda hüküm oluşturulabilir mi? Elbette hayır.
İşte bu nedenlerle mahkeme soruyor
11-Sanıkların By-Lock isimli programı kullanmadıkları yönündeki savunmaları karşısında;
a-)Sanıkların By-Lock isimli programı kullanıp kullanmadıkları,
b-)Kullanmışlar ise; hangi cihaza (telefon, bilgisayar v.s), hangi yolla (internet üzerinden indirme, hafıza birimleri ile yükleme v.s), hangi tarihte kurdukları ve hangi tarih aralıklarında kullandıkları,
-Telefon üzerinden indirmiş veya kullanmış iseler cihazın imei numara(lar)ı ve kullanılan telefon hat(lar)ının ne olduğu,
-Bilgisayar üzerinden indirmiş veya kullanmış iseler programın bilgisayara indirildiği sırada veya kullanıldığı sıralarda aldığı IP numara(lar)ının ne olduğu,
c-)Bu program aracılığıyla yaptıkları yazışmaların tespitinin mümkün olup olmadığı, mümkün ise bu yazışmaların neler olduğu, özellikle hangi tarihte hangi yazışmaları yaptıkları hususunun tespiti,
-Yazışmalara istinaden program kullanım yoğunluğuna göre yapıldığı anlaşılan renklendirmelerin hangi kriterlere göre (kullandığı zaman dilimi, kullanım yoğunluğu, kullandığı cihaz, görüştüğü şahıslar v.s) belirlendiği, bu belirlemelere göre sanıkların programı kullanma durumlarının ne olduğu,
d-)Bu programın müstakilen FETÖ/PDY mensupları tarafından kullanılıp kullanılmadığına ilişkin olarak;
-Programın başka şahıslar tarafından internet üzerinden ya da farklı yollarla indirilmesi-kurulması-kullanılmasının mümkün olup olmadığı (bu anlamda programı indirirken, kurarken veya kullanırken herhangi bir kullanıcı adı, kullanıcı parolası gibi bilgilerin gerekip gerekmediği)
-Programın internet üzerinden, özellikle de android ve apple sanal veritabanı üzerinden (Google Play, İ-tunes v.s) doğrudan (herhangi bir kullanıcı adı, parolası, yetki, ücret v.s olmaksızın) indirilip, kurulup, kullanılmasının mümkün olup olmadığı/ücretli olup olmadığı (özellikle programın ilk sürümlerinde ücretsiz bir şekilde indirilip, kurulup, kullanılmasının mümkün olup olmadığı)
-Programın ortak ağ kullanılan sosyal alanlarda veya şahıslar adına kayıtlı sabit telefon aboneliklerine, internet aboneliklerine veya cep telefonu hatlarına tanımlanan internetin, kablolu ağ ya da wi-fi gibi kablosuz ağlar aracılığıyla başka şahıslar tarafından hat sahibinin rızası ile ya da rızası dışında indirlmesinin mümkün olup olmadığı hususlarının ayrı ayrı tespit edilerek mahkememize ayrıntılı bilgi verilmesi için ………… Müdürlüğüne müzekkere yazılmasına,
Hukuk devletinde yanlış hesap mutlaka bir yerden geri dönecektir.
 
 
 
 

banner229
Son Güncelleme: 13.02.2017 19:48
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Avatar
Yusuf ATMACA 2017-02-13 18:35:06

Yarab ülkemizede hukuk gelsin artık
Acımasızlar suçsuz insanları ihraç etti
Hapse atılanlar bile neyle suçlandığınıbilmiyor
Utanmaz zalimler ağaç kabuğu yesinler ot yesinler dedi