banner200
banner235
banner225
Rahmi
Rahmi
18 Ağustos 2017 Cuma 23:48
Bylock Muamması
banner188
banner213
banner230

İlk olarak tanımadığım bir avukat celse arası ayaküstü sohbette bana “bylocku Fetö bilerek tabana yaydı” dediğinde şaşırmıştım ama pek inandırıcı gelmemişti bana.

Dün adaletbiz’de “Baro'dan değil, Bylock’dan avukat” başlığı altında FETÖ avukat yapılanması ile ilgili haberde “çakma” sözcüğünün kullanıldığını görünce şaşkınlığım biraz daha artmıştı. Haberde şöyle deniliyordu:

FETÖ'nün avukat havuzu sistemini koordine eden örgüt üyelerinden Mehmet Kasap'ın operasyonlardan bir gün önce kendisine 'hazır ol' talimatı verdiğini anlatan Özgül "Tango, BayLock gibi programlardan haber alıyorlardı. Mehmet Kasap'a kullandığın programları ben de kullanayım, bana da yükle dediğimde bunlar ÇAKMA şeyler sen ilgilenme dedi. Merakım doğrultusunda Google'a yazdım öğrendim ki bu program örgüt tarafından yapılan ve kendilerine Bluetooth ile gönderilen bir program. Bunları kullananlar yakalandığında programı kuran kişi kimse o şahıs tarafından anında karşı tarafın programının silindiğini biliyorum" dedi.

Av. Çağlar Dilber’in bugün bana gönderdiği bir link kafamda mevcut şüpheleri katladı. Link Akit Gazetesi yazarı Sabri Balaman’ın 15 Ağustos 2017 günü kendi köşesinde yazdığı bylock ile ilgili yazıya aitti. Akit’in hükümet yanlısı olduğunu biliyoruz. Yazar, "MİT’in bylock bilgilerini TİB’den istemesi üzerine FETÖ uyanıyor" diyor ve devamla;

“FETÖ’nün ByLock Kumpası MİT, TİB’den (FETÖ’den istemekle bir farkı yok) muhtemelen 2016’nın ilk yarısında ByLock sunucusunun bulunduğu IP’ye (46.166.160.137) bağlanan IP’leri ve kimlik bilgilerini istediğinde FETÖ uyandı. Bu bilginin ne için istediğini ve işin nereye varacağını tahmin ettiği için yapabileceği tek şeyi yaptı. Dijital kayıtlar ile oynadı ve masum insanları da bu işe katarak sulandırmak, ileride bunun üzerinden kendi mensuplarına bir çıkış yolu bulmak istedi” diyor.

Böylece FETÖ;

“1) Kendince menfi gördüğü insanlara ait operatör loglarındaki hedef IP’yi değiştirmiş olabilir.

2) Veya aynı IP’ye ait port bilgilerini değiştirmiş olabilir.

3) Zaman bilgileri düzenli tutulmamış, yani senkron hatası olabilir.

4) Bilirkişiler tarafından tespit edilecek başka bir durum söz konusu olabilir” diyor yazar.

Yazar, Başbakan Binali Yıldırım’ın, “ByLock’a bile montaj yapmışlar. Gözlerine kestirdikleri bazı isimleri ByLock kullanıyor gibi gösterdiklerini biliyoruz” dediğini,  ayrıca Cumhurbaşkanın TİB’in bütün pisliklerin kaynağı olduğunu ve yüzden kapatıldı sözünü hatırlatıyor.

Son zamanlardan bylock ile ilgili mahkemelere BTK’dan gelmekte olan HTS kayıtlarında çelişkiler olduğunu görmekteyiz.

Av. Çağlar Dilber anlatıyor;

MİT raporundaki bilgiler ışığında uzman bir program mühendisi şu yorumları yapıyor; "Bylock serverından elde edilen program kaynak kodunun, disassembler yöntemi ile okunabilir hale getirildiği belirtilmektedir. Öncelikle belirtmek gerekir ki bu yöntemle birçok Android ve Ios yazılımının kaynak kodunun çözülebildiği bilinmekte. Bu nedenle en acemi yazılımcı bile kaynak kodunun çözülebileceğini bildiğinden programa ve veritabanına -ki bu bylock için kripto algoritmasıdır- ilişkin önemli verileri kaynak koda gömmez. Bylock gibi bir uygulamayı bu şekilde programlamak, örgüt için intihar olarak değerlendirilebilir. Ya da tam tersine bu soruşturmaları bulandırma ve manipüle etme niyetidir.

Raporda anlatılanlar yüzeysel olarak incelendiğinde dahi bylock'un örgütsel gizlilik amacı güttüğünü düşünmek mümkün değil. Özellikle şifrelerin md5 algoritması ile tutulması, programın çağın çok gerisinden gelen ve orta düzey bir programcının dahi çözümlemesi mümkün olan teknolojileri kullandığını gösteriyor. MD5 algoritmasını çözümleyebilen programlar bırakın istihbarat örgütlerini sıradan bir internet kullanıcısı tarafından dahi indirilip kullanılabiliyor."

Birileri bir oyun oynuyor…

Biz avukatlar bir dezenformasyonla karşı karşıyayız diyeceğim ama devletin zirvesinden yapılan açıklamalar, Akit yazarının tespitleri gösteriyor ki; ya hala FETÖ etkili ve FETÖ davalarını yönlendirebilmekte, ya da yargıda bir hata var, olan masum insanlara olmaktadır.

Av. Rahmi Ofluoğlu

banner229
Son Güncelleme: 20.08.2017 14:29
Anahtar Kelimeler:
ByLock Muamması
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol