banner200
banner222
Yeşim
Yeşim
12 Ocak 2017 Perşembe 11:11
Bir bylock iddianamesi
banner188
banner213
banner230
İddianamede örgütün tarihçesi, kuruluşu, örgütlenmesi, amacı, hiyerarşik yapısı anlatıyor. Örgütün hiyerarşik yapısı şöyle anlatılıyor:
Devlet kurumlarının muhtelif tarihlerdeki raporlarında, bu örgütsel yapının hiyerarşik durumu dönemsel olarak ortaya konulmaktaydı. Örneğin Ankara Emniyet Müdürlüğünün 1999 yılında yapmış olduğu bir çalışma esnasında yapılan tespite göre bu yapılanma şu şekildeydi;


1. İstişare Grubu
2.   Dünya imamı
3.   Coğrafi bölge imamı
4.   Ülke imamı
5.   Bölge imamı
6.   İl imamı
7.   İlçe imamı
8.Semt imamı
9.   Mahalle imamı
10. Ev İmamı (Işık evleri)


İddianamede FETÖ/PDY örgütünün anlatımına 18 sayfa ayrılmış, sanıklar ise birkaç cümle ile geçiştirilmiştir. Sanıklardan birinin durumu iddianamede şöyle  anlatılıyor:
-Şüpheli ……. da FETÖ/PDY silahlı terör örgütün kriptolu
Haberleşme için geliştirdiği Bylock' programını kullandığı, şüpheli savunmasında……………………. ve …………….. ime numaralı telefonlarının klonlandığını savunmuş ise de aldırılan HTS raporunda bu imei numaralı telefonlar ile şüphelinin kullandığı anlaşılan …………… numaralı hattın dışında başka bir hattın kullanılmadığı tespit edilmiş, Bylock sorgulama tutanağı, ifadeler, tutanaklar ve dosya kapsamı birlikte değerlendirildiğinde şüphelinin üzerine atılı FETÖ/PDY silahlı Terör Örgütü Üyesi olmak suçunu işlediğinin anlaşıldığı,
 
 İmam sözcüğü iddianame 75 kez geçiyor. Ancak il imamının kim olduğu iddianamede belli değildir.
Sanığa ayrılan bölümden anlaşılacağı gibi sanığın örgütün hiyerarşik yapısı içerisinde yerinin ne olduğu, hangi imama bağlı olduğu, örgütün amaçları doğrultusunda neler yaptığı, örgütle bağları, örgüt üyeleri arasındaki ilişkiler ve örgütün o ildeki örgütlenmesine iddianamede hiç değinilmemiştir.
İddianamede koskoca bir FETÖ/PDY örgütü anlatılıyor ama sanığı örgütteki varlığı havada kalıyor. Sanık sadece bylock kullandığı için örgüt üyesi olarak kabul ediliyor. Bylock dışında “..sanığın örgüt üyeliği ile ilgili tutanağı, ifadeler, tutanaklar ve dosya kapsamı..”  şeklinde soyut ifadelere yer verilmektedir. Oysa ceza hukukunda maddi gerçek önemlidir. Soyut ifadeler yerine nesnel gerçeklere yer verilmesi gerekirdi.
Sanığın örgüt üyeliği ile ilgili tutanak…
Böyle bir tutanak mı vardır, varsa içeriği neden yazılmamıştır?
İfadeler..
İfadelerde sanık ile ilgili neler anlatılmaktadır?
Dosya kapsamı….
Dosya kapsamı neyi açıklar?
 
Sanık sadece bylock nedeniyle TCK 314 üncü madde ile düzenlenen silahlı örgüt üyesi olmakla suçlanmaktadır.
FETÖ/PDY davalarında maddi gerçeğin aydınlatılması ve adaletin tecellisi için avukatlara büyük bir görev ve sorumluluk düşmektedir.

Rahmi Ofluoğlu
Avukat
banner229
Son Güncelleme: 12.01.2017 15:44
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol