banner200
banner235
banner225
21 Şubat 2014 Cuma 19:47
Başkentteki arama kararı kaldırıldı
banner188
banner213
banner230

 CHP Ankara Milletvekili Levent Gök ile Ankara Barosunun, Ankara 10. Sulh Ceza Mahkemesinin kararına itirazı Ankara 11. Asliye Ceza Mahkemesi Hakimi Mehmet Öztunç tarafından karara bağlandı. İtirazları kabul eden Öztunç, kolluğa Altındağ, Çankaya, Keçiören, Mamak, Yenimahalle ve Pursaklar ilçelerinde 15 gün süreyle kişilerin üstleri, özel araçları, özel kağıtları ve eşyalarının aranmasına ilişkin 12 Şubat 2014 tarihli Ankara 10. Sulh Ceza Mahkemesinin kararının kaldırılmasına hükmetti.
ANKARA’DA OHAL ARAMASI

Kararda, sulh ceza mahkemesince verilen kararda, Türkiye Cumhuriyeti Anayasası, uluslararası sözleşmeler, Ceza Muhakemesi Kanunu ve ilgili yönetmeliklere aykırı olarak arama kapsamının, aramanın yapılacağı yerin, geçerli olacağı zaman diliminin çok geniş tutulduğu ve kolluğa çok geniş takdir hakkı tanındığı ifade edildi.

Kararın, kamu yararına göre orantısız şekilde kişi hak ve hürriyetlerinin kısıtlanması sonucunu doğurduğu belirtilen kararda, bu sebeple itirazların kabulüyle Ankara 10. Sulh Ceza Mahkemesi kararının kaldırıldığı bildirildi.

AKSOY: “ANKARA NEFES ALMIŞTIR” 

Ankara’da genel arama kararını iptal ettirten Ankara Barosu Başkanı Sema Aksoy kararı, “Ankara bugün nefes almıştır. Ankara’daki OHAL uygulaması sona erdirilmiştir. Büyük bir hukuki hata da önlenmiştir. Kararın kaldırılması memnuniyet vericidir” dedi.

Aksoy Hürriyet Dünyası’ndan Oya Armutçu’ya şu değerlendirmeyi yaptı:
“Ankara’da sadece coğrafi bölgeyi esas alarak altı ilçede üç milyon kişinin şüpheli ilan edilip genel aramaya izin verilmesi hukuk devleti ilkelerine, adli arama, önleme araması kurallarına da açıkça aykırıdır. Ankara 10. Sulh Ceza Mahkemesinin bu kararı bizim itirazımız üzerine iptal edilmiştir.”

“HEPSİNE DAVA AÇACAĞIZ”

Aksoy Ankara Emniyet Müdürü’nün 15 günde bu tip genel arama kararlarını mahkemeden aldıkları açıklamasını hayretle karşıladığını belirterek; “Bundan sona bu kararların alınıp uygulanması halinde hepsine dava açacağız bu konunun sonuna kadar takipçisi olacağız” dedi.

İŞTE KARARIN METNİ

banner229
Son Güncelleme: 21.02.2014 19:52
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol