banner200
banner222
07 Mart 2014 Cuma 20:20
Başbuğ'un avukatı İlkay Sezer Çağlayan: “SON MASUM İNSAN ÇIKANA KADAR GÖZÜMÜZ AYDIN DEMEYECEĞİM“
banner188
banner213
banner230
 

Eski Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ tahliye edildi...

Anayasa Mahkemesi'nin hak ve hürriyet ihlali olduğu yönündeki kararı sonrasında 20. Ağır Ceza Mahkemesi eski Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ'u oy birliğiyle tahliye etti.

İlker Başbuğ'un tahliye kararının gerekçesi: "Sabit ikamet sahibi oluşu, sosyal durumu, tutuklu kaldığı süre, delillerin toplanıp davanın karara bağlanmış bulunması, tedbir niteliğindeki tutuklamadan beklenen gayenin elde edilmiş olması."

İlker Başbuğ'un tahliyesine karar veren mahkeme "yurtdışı yasağı" koydu.

İşte Başbuğ'un tahliye kararının gerekçesi:

TSK'NIN TWİTTER ADRESİNDEN İLKER BAŞBUĞ PAYLAŞIMI

İlker Başbuğ tahliye kararı sonrasında, TSK'nın resmi Twitter hesabı "TSK Bilgi Notları"dan İlker Başbuğ'un özgeçmişinin yer aldığı link paylaşıldı.

İşte o fotoğraf:

"SON MASUM İNSAN ÇIKANA KADAR GÖZÜMÜZ AYDIN DEMEYECEĞİM"

Başbuğ'un avukatı İlkay Sezer Çağlayan Adliyesi çıkışında açıklama yaptı. Başbuğ'un 3 saat sonra tahliye edileceğini söyleyen Sezer, "Biraz önce arkadaşlarım bana 'gözümüz aydın' diyorlar. Ben içerdeki son masum insan çıkana kadar gözümüz aydın demeyeceğim. 26 aydır süren bir hukuksuzluk dün AYM’nin kararıyla tespit edildi. Bugün de 20’nci Ağır Ceza’nın kararıyla şu an için ortadan kaldırıldı. Bu karar çok önemli. AYM kararı için de bunu söylemiştik. Maalesef 13’ncu Ağır Ceza Mahkemesi’nin yarattığı hukuksuzluğu ancak bu şekilde ortadan kaldırabildik. İçeride çok daha ciddi sağlık sorunlarıyla mağdur olmuş, mağdur edilmiş, insanlar var. Ümit ediyorum tez zamanda onların dosyaları, önce özgürlükleri iade edilmek suretiyle, sonra da beraat kararıyla çözülür.

Ben TSK’ya komutanlık yapmış bir insanın bu şekilde mağdur edilebileceğini hayatım boyunca tahmin etmezdim. Ancak birileri çıktı, asılsız düzmece delillerle mağduriyetler yarattılar. Bu ülkeye acı çektirdiler. Ben bu kadarın emsal bir karar olmasını, benzer şekilde mağdur edilmiş insanları da bir an önce özgürlüğüne kavuşmasını temenni ediyorum.

Biraz önce AYM kararının gerekçeli kısmına da ulaştım. Bizim yüce divan’a ilişkin ilk günden beri söylediğimiz konunun da hukuken dikkate alınması gereken bir itiraz noktası olduğu 26 ay sonra ortaya kondu. Ben dün ortadan kaldırılan bu ÖYM’lerle mağdur edilmiş insanlara özgürlüklerinin iade edilmesini istiyorum.

Sayın Başbuğ üç saat sonra Silivri cezaevi’nden çıkacak. Mahkeme çıkışında ne söylediyse, cezaevi çıkışında da bir şeyler söyleyeceğini tahmin ediyorum. İlk olarak eşine ilettim."

"İNSAN HAKLARI AÇISINDA FEVKALADE SEVİNDİRİCİ BULUYORUM"

Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu da, İlker Başbuğ'un tahliyesi sonrasında karar ilişkin görüşlerini dile getirdi.

İşte Feyzioğlu'nun o ifadeleri:

"İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi’nin İlker Başbuğ hakkındaki tutuklama kararında, yeterince gerekçe göstermeden hürriyet kısıtlaması yapmış olması ve iki haftada yazılması gereken mahkumiyet kararının gerekçesini, sekiz aydır yazmayarak Yargıtay’a inceleme yapma imkanı tanımaması; Anayasa Mahkemesi tarafından verilen “ihlal” kararına gerekçe kılınmıştır.

Türkiye Barolar Birliği’nin girişimine bağlı olarak özel görevli mahkemelerin kaldırılması sonucunda İstanbul 20. Ağır Ceza Mahkemesi’nce İlker Başbuğ’un tahliyesine karar verilmesini, insan hakları açısından fevkalade sevindirici buluyorum. 

Dileğim, Anayasa Mahkemesi’nin vermiş olduğu kararın henüz bireysel başvuruda bulunmamış olanlar hakkında da, emsal teşkil etmesi ve onların da bir an önce özgürlüklerine kavuşmasıdır. 

Saygılarımla.

Not: Türkiye Barolar Birliği Başkanı Av. Prof. Dr. Metin Feyzioğlu İlker Başbuğ’u karşılamak üzere Silivri’ye hareket etmiştir."

Başbuğ, 6 Ocak 2012 tarihinde tutuklanmıştı ve yaklaşık 26 aydır cezaevindeydi.

Başbuğ'un önümüzdeki saatler Silivri Cezaevi'nden çıkması bekleniyor...


banner229
Son Güncelleme: 07.03.2014 22:41
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol