banner200
banner222
21 Eylül 2012 Cuma 00:35
Balyoz'da karar ertelendi
banner188
banner213
banner230
İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesi'ne görülen Balyoz Davası'nda 365 sanığa son sözlerini söylemeleri için söz verildi. Adil ve hukuki bir yargılama yapılmadığını, aslında son söz aşamasına gelinmediğini söyleyen tutuklu sanık emekli Orgeneral Bilgin Balanlı, buna rağmen çıkacak kararın hukuki bir karar değil, siyasi bir karar olacağını savundu. Balanlı, "Burada verilecek hüküm, bizlere değil, Türk Silahlı Kuvvetlerinin manevi şahsiyetine verilmiş olacaktır. Bizler bir siyasi hesaplaşmanın mağdurlarız. Bu güne kadar yaşananlar, bu mahkemeden adaletin çıkmayacağını gösteriyor. Vatan sağ olsun" dedi. Hakim Albay Ahmet Zeki Üçok da, "Bütün hayatım Yassıada, 12 Mart, 12 Eylül mahkemelerindeki hukuksuzluklara lanet okuyarak geçti. Bugün Yassıada'da, 12 Mart'ta, 12 Eylül'de yargılanıp mahkum olan vatan evlatları bu milletin vicdanında beraat etmiştir" diye konuştu. Bugün de benzer bir süreç yaşandığını ve 15 yaşındaki kızının değişik mahkemelerdeki hukuksuzlukları yaşayarak büyüdüğünü belirten Üçok, "Burada bulunan vatan evlatlarına, hukuksuz, haksız ve adaletsiz cezalar vereceksiniz. Ne ceza istiyorsanız verin umurumuzda bile değil. Yassıada'da 12 Mart'ta 12 Eylül'de mahkum olan, idam edilen vatan evlatları nasıl milletin vicdanında beraat ettiyse, bizler de beraat edeceğiz, aklanacağız" dedi.

"TÜM MESLEK HAYATIM BOYUNCA HUKUK DIŞI BİR FAALİYETTE BULUNMADIM"

İddianamede ve mütalaada hakkında hiç bir delilin sunulmadığını iddia eden Emekli Koramiral Feyyaz Öğütçü de "Tüm meslek hayatım boyunca hukuk dışı hiç bir faaliyette bulunmadım. Düşünce bazında bile darbeyle ilişkim olmamıştır" dedi. Emekli Korgeneral Metin Yavuz Yalçın, adil yargılandığına inanmadığını söyledi. Emekli Korgeneral Yurdaer Olcan ise, çocukken giydiği üniformasını temiz bir şekilde taşıdığını ve iade ettiğini belirtti.

BAZI SANIKLARIN SON SÖZLERİ

-Emekli Tuğamiral Cem Aziz Çakmak: Davada ne karar çıkarsa çıksın bence maksat hasıl olmuştur. TSK'da tavsiye gerçekleşmiştir.

-Deniz Cora: Dava karar aşamasında değildir. Neyin son sözü söylenecek. Masum olduğumuzu kaç kez daha ispat etmemiz gerekiyor?

-Kemallettin Yakar: Herhangi bir suç işlemedim. Dolayısıyla söyleyecek son sözümde yoktur.

-Ömer Faruk Ağa Yarman: Suçum ne? Niye yargılanıyorum anlamıyorum. Vatana hizmet maalesef cezasız kalmıyormuş. Boşu boşuna sanık sandalyesindeyim. Tahliyeme ve beraatime karar verilmesini talep ediyorum.

-Şafak Yürekli: Vatan sağolsun.

Söz alan diğer sanıklarda suçsuz olduklarını belirterek, beraatlerine karar verilmesini istediler. Öte yandan sabah saatlerinde duruşmaya katılmayan tutuklu sanık emekli Albay Ahmet Küçükşahin de öğleden sonra duruşmaya katıldı.

DURUŞMAYA ARA VERİLDİ

Duruşmada bütün sanıkların duruşmada son sözünü söylemesinin ardından Mahkeme Başkanı Ömer Diken, "Son sözler söylendi. Esas hakkındaki hükmü açıklamak üzere duruşmaya ara veriyoruz. Ne kadar süreceğini bilemiyorum ama bugün itibariyle duruşmaya devam edeceğiz" dedi.

SANIK YAKINLARI GÖZYAŞLARINA BOĞULDU

Mahkeme Başkanın bu sözlerinin ardından izleyiciler bölümünde alkış sesleri yükseldi. Bazı sanık yakınlarının da gözyaşlarına boğulduğu görüldü. Dosyada bulunan delillerin değerlendirilmeden, bazı tanıklar dinlenmeden Cumhuriyet Savcıları Savaş Kırbaş ve Hüseyin Kaplan'ın 920 sayfalık mütalaayı mahkemeye sunmasını protesto eden sanık avukatlarının da izleyici bölümünde duruşmayı izledikleri görüldü.

SANIKLARIN 20 YILA KADAR HAPİSLE CEZALANDIRILMALARI İSTENİYOR

İddianamede, tüm sanıkların "Türkiye Cumhuriyeti icra vekilleri heyetini, cebren ıskat veya vazife görmekten cebren men etmeye teşebbüs"suçundan 15 yıldan 20 yıla kadar hapisle cezalandırılmaları isteniyor. Balyoz Davası'nın ilk duruşması 16 Aralık 2010 tarihinde başlamıştı.

KARAR ERTELENDİ

Balyoz Davası'na karar için ara veren mahkeme heyeti saat 22.27'de duruşmaya yeniden başladı. Karar için 7 saat 27 dakika ara veren mahkeme heyeti, 365 sanıklı davanın hükmünü yarın saat 14.00’te açıklamaya karar verdi.

Duruşmaya saat 15.00 sıralarında hüküm için ara veren mahkeme heyeti, saat 22.27’de salona girdi. Mahkeme Başkanı Ömer Diken “Karar için ara vermiştik. Ancak 7 saatlik çalışmamız sonunda hükmü tamamlayamadık. Neticeye ulaşamadık. Sanık sayısının fazla olması nedeniyle kararı açıklamak üzere duruşmayı yarın saat 14.00’e bırakıyoruz" dedi. Başkan Ömer Diken’in sözlerinin ardından izleyiciler, sanıkları alkışladı. Sanıklar “Mustafa Kemal’in askerleriyiz" diye slogan attılar.

NİLGÜN DOĞAN: KEŞKE BUGÜN KARAR ÇIKSAYDI

Balyoz Davası'nda kararın yarına ertelenmesinin ardından, duruşma salonundan çıkan izleyiciler İstiklal Marşı'nı okudu. Atatürk'ün posterini de açan grup, "Atatürk'ün askerleriyiz" ve "Her Türk asker doğar" şeklinde slogan attı. Cezaevine otobüslerle götürülen tutuklu sanıklarda kendilerine destek olan gruba el sallayarak karşılık verdi. Balyoz Davası'nda tutuklu yargılanan emekli Orgeneral Çetin Doğan'ın eşi Nilgün Doğan ise şunları söyledi: Keşke karar bugün çıksaydı. Karar ne olursa olsun yaklaşık 2,5 senedir çektiğimiz ızdırapların sonu olacak. Eşlerimiz beraat, tahliye de alsalar, 30 sene 40 sene cezada alsalar biz onlarla onur duyuyoruz, gurur duyuyoruz. Sonuna kadar arkalarındayız" dedi. Sorular üzerine Doğan, herkesin beraat kararı beklediklerini söyledi.
banner229
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol