banner200
banner235
banner225
06 Temmuz 2014 Pazar 10:33
'Ampulsün Tayyip' demek suç değil!
banner188
banner213
banner230
 12 yıl­da yar­gı oyun­ca­ğa dön­dü. “Pa­ra­lel ve AK­P’­li” di­ye bö­lün­dü. Ör­ne­ğin ce­ma­at­çi yar­gı, TSK’­ya ope­ras­yon baş­lat­tı. As­ker­ler sah­te de­lil­ler­le hap­se atıl­dı, son­ra de­vir dön­dü, hak ye­ri­ni bul­du, ser­best kal­dı­lar… Yi­ne bir sav­cı­nın 4 bin yıl is­te­di­ği ca­sus­luk da­va­sın­da, baş­ka bir sav­cı tah­li­ye is­te­di, çık­tı­lar.


Yar­gı­nın çif­te stan­dar­dı

BUR­SA­’da da 5 yıl ön­ce bir grup genç, “Am­pul­sün sen Tay­yi­p” slo­ga­nı atıp pan­kart aç­tı. Ha­kim 11 ay 20’şer gün ha­pis ver­di. Yar­gı­tay boz­du. Bu kez ay­nı mah­ke­me, ha­kim de­ği­şin­ce be­ra­at ver­di. Va­tan­daş, “Tay­yi­p’­in yar­gı­sı, Fet­hul­la­h’­ın yar­gı­sı mı olur. Gü­ve­ni­lir yar­gı is­ti­yo­ru­z” di­ye tep­ki gös­te­ri­yor.


Hakim değişince, beş yıl önce ceza alan dört kişi özgür kaldı

‘Ampul’ sözü hakaret değil

Bursa 4. Sulh Ceza, 2009’da “Ampulsün sen Tayyip” diye slogan atanlara hapis cezası verdi. Yargıtay kararı bozdu. Hakim değişince, mahkeme beraate hükmetti

Yargının ‘çift başlı’ olduğunu gösteren bir haber Bursa’dan geldi. Bursa 4. Sulh Ceza Mahkemesi, beş yıl önce “Ampulsün sen Tayyip” sözünü hakaret saydı, hakimi değişince, aynı ifade için, “Başbakan’ın genel başkanı olduğu siyasi partinin logosu olması dikkate alındığında, eylemin bütünlüğü içinde ‘ampul’ sözünün tahkir kastı taşımadığı, siyasi hiciv ve eleştiri özgürlüğü olduğu” değerlendirmesini yaptı. Mahkemenin son kararında şu cümleler dikkat çekti: “Demokratik toplumlarda, kamu yararına giren konularda iktidarda olan politikacılara yönelmiş eleştiriler söz konusu olduğunda, saldırgan sözcükler kullanılması, sert eleştiriler yapılması mümkündür.”Peki 2009’da ne yaşanmıştı?

5 yıl önce: Hakaret

Bursa Eğitim-Sen Şubesi yöneticileri olan öğretmen Betül Öztürk ve Hasan Özaydın, 2008 yılında bir grup öğrencinin düzenlediği ÖSS karşıtı basın açıklamasına katılıp destek verdi. Eylemde, “Ampulsün sen Tayyip” diye slogan atılınca iki öğretmenin yanı sıra Mehmet Emre Battal ve Berna Özarslan adlı kişiler hakkında Başbakan’a hakaret iddiasıyla Bursa 4. Sulh Ceza Mahkemesi’nde dava açıldı. Mahkeme, “Erdoğan’a kasıtla hakaret edildiği” gerekçesiyle sanıklara 11’er ay 20’şer gün hapis cezası verdi. Yargıtay kararı bozdu. Dava yeniden Bursa’ya döndü.


5 yıl sonra: Özgürlük

Beş yıl önce mahkumiyete hükmeden Bursa 4. Sulh Ceza, bu kez “Ampulsün sen Tayyip” sloganının ‘eleştiri hakkı’ kapsamında kaldığını kaydederek, beraata karar verdi. Kararda, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi ve Anayasa’nın düşünce özgürlüğünü güvence altına aldığı belirtildi.

 

banner229
Son Güncelleme: 06.07.2014 10:40
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol