banner200
banner235
banner225
Rahmi
Rahmi
05 Aralık 2015 Cumartesi 16:02
Alaattin Çakıcı'nın kaldığı koğuşun kapısını 'açık bırakan' 7 infaz memuru tutuklandı
banner188
banner213
banner230

 Adalet Bakanlığı Müfettişleri Edirne’deki cezaevlerinde yatan hükümlü ve tutukluların tedavi edilmek için kaldıkları Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi mahkum koğuşunda denetleme yaptı.

Müfettişler denetim ve güvenlik kamerası incelemesinde halen hükümlüler Alaattin Çıkıcı ve Hasan Heybetli’nin kaldığı mahkum koğuşundaki 2 güvenlik kapısından birisinin açık bırakıldığını belirleyerek savcılığa suç duyurusunda bulundu. Bunun üzerine başlatılan ve Edirne Cumhuriyet Başsavcısı Muhammed Savran tarafından Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi mahkûm koğuşunda nöbet tutan Yüksek Güvenlikli F Tipi’nde görevli 7 infaz koruma memuru hakkında ‘Örgüte bilerek, isteyerek yardım etme ve hükümlü olan kişinin kaçmasını sağlamak’ suçlarından soruşturma başlattı.

Önceki gün Başsavcı Savran tarafından ifadeleri alınan infaz koruma memurları Ş.Y., S.T., E.M., Z.Y., İ.S., M.G.Ş. ve G.A. ise iddiaları kabul etmedi.

'HASTA OLDUKLARI İÇİN AÇIKTI' SAVUNMASI

Başsavcı Muhammet Savran tarafından ifadeleri alınan 7 infaz koruma memurunu daha sonra tutuklama talebiyle Sulh Ceza Mahkemesi’ne sevk edildi. 

Mahkemede ifadelerinde infaz koruma memurları, "Mahkumların bulunduğu oda küçük ve havasız olduğu için koridora açılan kapıyı hava alması için açık bıraktık. Olay anında diğer mahkumların kapıları kapalıydı. Ancak Alaattin Çakıcı ve Hasan Heybetli’nin bulunduğu odaların kapısı açıktı. Bunun nedeni ise her ikisinin de hasta olması ve hastanelerden alınmış doktor raporları vardı. Raporlar yürüyüş yapmalarını yönündeydi. Bu nedenle yürüyüş yapmaları için raporları dikkate alarak açık bırakıldı. Kapının kapalı olması yönünde de yazılı ve sözlü bir talimat verilmedi. Bize kapıların açık bırakılmaması yönünde de bir uyarı yapılmadı. Mahkumların firara teşebbüs etmeleri söz konusu değil. Ayrıca bu kapıdan sonra iki kapı daha var ve önlerinde de jandarmalar bekliyor" diye kendilerini savundu.

BAŞSAVCI İTİRAZ ETTİ

Edirne Sulh Ceza mahkemesi tarafından da ifadeleri alınan 7 infaz koruma memuru, tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı. Bu kararın ardından soruşturmayı yürüten Edirne Cumhuriyet Başsavcısı Muhammed Savran, karara Kırklareli Sulh Ceza Mahkemesi’ne itiraz etti.

Dosyayı inceleyen Kırklareli Sulh Ceza Mahkemesi başsavcılığın itirazı haklı görerek Edirne Yüksek Güvenlikli F Tipi Cezaevi’nde görevli 7 infaz koruma memurun tutuklanmasına karar verdi. Haklarında tutuklama kararı verilen infaz koruma memurları, polis ekiplerinin kararı tebliğ etmelerinin ardından cezaevine konulacak.

banner229
Son Güncelleme: 05.12.2015 16:03
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol