banner200
banner222
Rahmi
Rahmi
28 Nisan 2015 Salı 13:04
Ağrı’da Çatışmaya Gönderilen Komutana Erdoğan'a Hakaret Davası
banner188
banner213
banner230
 Son dönemde Türkiye’nin her köşesinden Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’a hakaret ettiği için tutuklanan vatandaş haberleri gelirken, Ağrı’da meydana gelen çatışmadan da bir “hakaret” hikayesi çıktı.

Taraf’ın haberine göre, Ağrı Valisi Musa Işın’ın talimatı üzerine bir jandarma timi Ağrı’nın Diyadin İlçesi’nde düzenlenen bahar şenliklerinde “kamu güvenliğini” sağlamak için bölgeye gönderildi.

Bölgeye gönderilen askerler, Ağrı İl Jandarma Komutanlığı bünyesindeki jandarmalardan seçildi. Timin komutanlığını ise, üsteğmen M.E.A üstlendi.

Üsteğmen bölgedeki PKK üyeleri ile çatışmaya girdi. Çatışmada, bir sivil ve bir PKK’lı ölürken, üsteğmenin de hafif yara aldığı bildirildi. Çatışmanın ardından ise ilginç bir ayrıntı ortaya çıktı.

Bölgeye gönderilen tim komutanının, dönemin Başbakanı Tayyip Erdoğan’ı hakaret etmekten dolayı hakkında soruşturma yürütüldüğü belirlendi. İddiaya göre, olay 2012 yılında yaşandı.

ŞİKÂYET EDİLDİ

Tim komutanı M.E.A’nın da aralarında yer aldığı bir grup teğmen, o dönemde sosyal paylaşım sitesi facebook’tan dönemin başbakanı hakkında olumsuz paylaşımlarda ve yorumlarda bulundu. Bazı vatandaşlar, bu paylaşımlardan dolayı teğmenler hakkında şikayette bulundu. Bu şikayetler üzerine de, aralarında tim komutanı M.E.A’nın da bulunduğu teğmenler hakkında iki yıl önce askeri savcılık tarafından soruşturma açıldı. Soruşturma halen devam ediyor. Soruşturmanın bu kadar uzun sürmesinin hükümeti rahatsız ettiği de Ankara’da konuşuluyor. Aralarında Ağrı’da çatışmaya gönderilen tim komutanında yer aldığı hakaret soruşturmasının sonucu merakla bekleniyor.

SORU İŞARETLERİ ARTTI

Ağrı Diyadin’de PKK üyeleri ile çatışmaya giren tim komutanı hakkında dönemin Başbakanı Erdoğan’a hakaretten dava açılması, çatışma ile ilgili soru işaretlerinin daha da artmasına yol açtı. Söz konusu soruşturmanın, tim komutanının bölgeye gönderilmesinde etkili olup olmadığı bilinmiyor. Ancak, bu şüphe Jandarma Komutanlığı içinde büyük rahatsızlığa yol açtı.

AĞRI’DA NE OLMUŞTU?

11 Nisan gecesi Ağrı ‘da PKK’lılar ile güvenlik güçleri arasında çatışma çıkmış, çatışma sonucunda dört asker yaralanmış, bir sivil ve bir PKK üyesi de hayatını kaybetmişti. Seçimlere kısa bir süre kala meydana gelen olay, bir çok soru işaretini de beraberinde getirdi. Özellikle muhalefet partileri ise, AKP Hükümeti’nin seçimler öncesinde milliyetçi oyları tekrar kazanmak için askerleri ölüme gönderdiğini iddia etmesi tartışma konusu oldu. Ağrı olayı, Genelkurmay, Başbakanlık ve Cumhurbaşkanlığı arasında açıklama krizine de yol açtı. Olay sonrasında Genelkurmay’ın, çatışmada yaralanan askerlere yardım eden bölge halkına teşekkür etmesi ise büyük yankı uyandırdı.

Taraf

banner229
Son Güncelleme: 28.04.2015 13:06
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol