banner73
Davada Sulh Olunması, Avukatlık Ücreti Görev Asliye Hukuk Mahkemesi
Yargıtay 4. Hukuk Dairesi kararı. T.C. YARGITAY 4. HUKUK DAİRESİ ESAS NO: 2016/5134 KARAR NO: 2016/8021 KARAR TARİHİ: 16/06/2016 MAHKEMESİ: Asliye Hukuk Mahkemesi ÖZET: davada sulh olunması nedeniyle ödenmeyen avukatlık ücretinden dolayı davanın karşı tarafından tahsiline yönelik Av.K.165.m. göre açılacak davada görevli Mahkemenin tüketici değil, Asliye Hukuk Mahkemesi olduğu Davacı ... tarafından, davalı ... aleyhine 10/07/2014 gününde verilen dilekçe ile itirazın iptalinin istenmesi üzerine mahkemece yapılan yargılama sonunda; dava dilekçesinin görev yönünden reddine dair verilen 30/12/2014 günlü kararın Yargıtay’ca incelenmesi davalı vekili tarafından süresi içinde istenilmekle temyiz dilekçesinin kabulüne karar verildikten sonra tetkik hakimi tarafından hazırlanan rapor ile dosya içerisindeki kağıtlar incelenerek gereği görüşüldü. Dava, itirazın iptali istemine ilişkindir. Mahkemece, tüketici mahkemesinin görevli olduğu gerekçesiyle görevsizlik kararı verilmiş; hüküm, davalı tarafından temyiz edilmiştir. Dosya kapsamından, davacının avukat olduğu ve takip ettiği bir davada dava dışı müvekkili ile davalının sulh oldukları, avukatlık ücretini alamadığı, 1136 sayılı Avukatlık Kanunu'nun 165. maddesine göre ödenmesi gereken vekalet ücretinden her iki tarafında müteselsilen sorumlu olduğu kabul edildiğinden davacı tarafından davalı aleyhine icra takibi başlatıldığı, yapılan icra takibine davalının itiraz etmesi üzerine itirazın iptali ve icra inkar tazminatı istemine ilişkin bu davanın açıldığı anlaşılmaktadır. Tüketici işlemleri ile tüketiciye yönelik uygulamalardan doğabilecek uyuşmazlıklara ilişkin davalarda tüketici mahkemeleri görevlidir. Dolayısıyla taraflar arasındaki hukuki ilişkinin 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun kapsamında değerlendirilmesi mümkün değildir. Bu nedenle davaya tüketici mahkemesinde değil, genel mahkemede bakılması gerekir. Yerel mahkemece açıklanan yönler gözetilmeden, uyuşmazlığın genel hükümler uyarınca ve asliye hukuk mahkemesi tarafından çözümlenmesi gerektiği halde işin esasının incelenmeksizin görevsizlik kararı verilmesi usul ve yasaya uygun düşmediğinden kararın bozulması gerekmiştir. SONUÇ: Temyiz olunan kararın, yukarıda gösterilen nedenle BOZULMASINA; bozma nedenine göre öteki temyiz itirazlarının incelenmesine şimdilik yer olmadığına ve peşin alınan harcın istek halinde geri verilmesine 16/06/2016 gününde oybirliğiyle karar verildi. www.kararara.com
06 Temmuz 2014 Pazar 12:48
AB’de 30 bin Türk mahkûm bulunuyor
 AB ülkelerindeki cezaevlerinde 30 binin üzerinde Türkiyeli mahkûm bulunuyor. Bunların büyük bölümü yasadışı uyuşturucu ticaretiyle ilgili suçlardan dolayı cezaevinde. Avrupa Birliği ülkelerinde uyuşturucudan hapishanede en çok Türkiyeli Almanya’da (cezaevindeki Türklerin yüzde 60’u uyuşturucu kullanımı ve satışından içerde) bulunuyor. Almanya’yı, Hollanda ve Belçika izliyor.


TBMM İnsan Hakları Komisyonu geçen hafta Almanya’da Münih yakınlarında bir cezaevini ziyaret etti. Yaklaşık 800 kişi kapasiteli cezaevinde 52 Türk vatandaşı var. 52 kişiden 30’u ise uyuşturucu suçundan içerde.

150 BİN ÇOCUK AİLEDEN ALINDI


Avrupa Birliği ülkelerinde ailelerinden alınan çocuk sayısı 573 bin. Bunun yaklaşık 150 bin kadarını Türk çocukları oluşturuyor. Avrupa’da, çeşitli ülkelerinde gençlik daireleri Türkiye kökenli çocukları koruma adı altında ailelerinden alıyor. Özellikle bu durum Almanya’da yaşanıyor. Çocuklar ailelere gösterilmiyor ve kayıtlara çifte vatandaş olarak geçiyor.


Komisyon üyesi MHP Tokat milletvekili Reşat Doğru “AB ülkelerinde Türkler artık 4. Kuşağa geçti. Ama toplumla entegrasyonumuz yok. Çocukta ortaya çıkan psikolojik sorunlar sigara, alkol, uyuşturucu bağımlılığı olarak geri dönüyor” dedi.


Hem uyuşturucu hem aileden alınan çocuklar olmak üzere iki yönde gençlerin kaybedildiğini ifade eden Reşat Doğru, bu gençlerin sayısının giderek arttığına dikkat çekerek “Bu gençler arasında suç işleme oranı çok yüksek. Türkiye’deki Bakanlıklar acil harekete geçmeli” çağrısında bulundu.


GÜLER YILMAZ/ANKARA


 

TARAF
Son Güncelleme: 06.07.2014 12:53
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner177