banner200
24 Ağustos 2014 Pazar 10:12
'5. Kol' savcıları
banner188
banner213
 Paralel yapının, Türkiye'yi uluslararası arenada yargılatmayı hedeflediği "MİT TIR'ı baskını"yla ilgili akıl almaz planının ayrıntılarına SABAH ulaştı. HSYK Teftiş Kurulu tarafından hazırlanan inceleme raporunda savcıların suç trafiği tüm detayları ile anlatıldı. TIR'ların Türkmenler'e yardım götürmek üzere yola çıktığını bilen savcılar, ihbar telefonu ile operasyona kılıf uydurdu. Savcı Özcan Şişman, nöbetçi olmadığı halde teamüllere aykırı şekilde olay yerine gitti. MİT personeli uyuşturucu kaçakçısı kisvesi altında aylarca dinlendi. 

HEDEF TÜRKİYE'Yİ YARGILATMAK 

Adana ve Hatay'da Türkmenler'e yardım götürmek üzere yola çıkan MİT'e ait TIR'ları durduran 5 savcı için müfettişlerin hazırladığı rapor tamamlandı. HSYK Teftiş Kurulu tarafından hazırlanan raporda Adana eski Başsavcısı Süleyman Bağrıyanık, Adana Başsavcı Vekili Ahmet Karaca, Kırıkhan Başsavcısı Yaşar Kavalcıoğlu, Savcı Aziz Takçı ve Savcı Özcan Şişman'ın, "Devletin gizli sırlarını açığa çıkarmak ve casusluk" suçlarını işledikleri belirtildi. Raporda 5 savcının, "Devletin gizli kalması gereken bilgileri siyasal veya askeri casusluk amacıyla temin etme" suçunu işledikleri iddia edildi. Ayrıca, Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti, Devleti ve Hükümeti'ni yurt dışında itibarsızlaştırmak isteyen savcıların yetkilerini aşarak planlı olarak hareket ettikleri ortaya çıktı. 5 savcının yanı sıra casusluk suçundan gözaltına alınan askerlerin de savcılarla birlikte hareket edip Türkiye'yi uluslarası yargı organları nezdinde hukuki ve cezai sorumluluk altına sokmayı hedeflediği anlaşıldı. Yapılan tüm işlemlerin yasaya aykırı olduğu HSYK Teftiş Kurulu'nca hazırlanan inceleme raporunda da ortaya çıkarken, 5 savcının mesleğin şeref ve onurunu bozan, mesleğe olan genel saygı ve güveni giderir nitelikte eylemlerde bulunduğu iddia edildi. Raporda, 1 Ocak'ta Hatay'da 19 Ocak'ta da Adana'da durdurulan TIR'ların Türkmenler'e yardım için yola çıktığının savcılar tarafından bilindiği ancak ihbar telefonu ile operasyona kılıf hazırlandığı kaydedildi. 

NÖBETÇİ OLMADIĞI HALDE GİTTİ 
MİT TIR'larına yönelik operasyonuyla ilgili hazırlanan kumpasın ayrıntıları ise dudak uçuklatıyor. Savcı Özcan Şişman nöbetçi olmadığı halde teamüllere aykırı şekilde arama kararını uygulamak üzere olay yerine gitti. Yardımları Türkmenler'e ulaştırmak üzere yola çıkan MİT TIR'larındaki görevliler aylar öncesinden dinlenmeye başlandı. MİT görevlileri ile ilgili Ankara 13. Ağır Ceza Mahkemesi'nden alınan dinleme kararında, MİT personelleri uyuşturucu kaçakçısı olarak gösterildi. Savcı, polis ve jandarmadan bazı isimler TIR'ların durdurulduğu günlerde, hem operasyon öncesi hem de operasyon sırasında Ankara bağlantılı yüzlerce telefon görüşmesi yaptı. Bu görüşmelerden de örgütlü şekilde hareket ettikleri belgelendi. 

Son Güncelleme: 24.08.2014 10:16
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner212