banner200
banner222
Rahmi
Rahmi
06 Mayıs 2015 Çarşamba 19:33
4 savcı ve 1 albay tutuklama kararı verildi
banner188
banner213
banner230

 MİT'e ait TIR'ların Ocak 2014'te, Adana ve Hatay'da durdurulmasıyla ilgili soruşturma kapsamında bugün Tarsus 2. Ağır Ceza Mahkemesi flaş bir karara imza attı. Mahkeme MİT TIR'larını durduran 4 savcı ve  Adana Eski Jandarma Genel Komutanı hakkında tutuklama kararı verdi.

HAKKINDA TUTUKLAMA KARARI VERİLEN SAVCILAR

Cumhuriyet Başsavcısı Süleyman Bağrıyanık, Cumhuriyet Başsavcıvekili Ahmet Karaca, Cumhuriyet Savcısı Özcan Şişman, Cumhuriyet Savcısı Aziz Pakçı.

TUTUKLAMA KARARI ÇIKAN KURMAY YARBAY

Adan İl Jandarma Komutanı Kurmay Albay  Özkan Çokay

HSYK ALBAY'IN TUTUKLANMASINI İSTEDİ

Açığa alınan savcılardan Adana’da kalan tek savcı olan Özcan Şişman, "Hukuksuzluk devam ediyor" dedi. 1 Ocak 2014’de Hatay, 19 Ocak 2014’de de Adana’da ’Mühimmat ve silah’ taşıdıkları iddiasıyla TIR ve otobüslerde özel yetkili Adana Cumhuriyet Savcıları tarafında arama yaptırılması istenmesi tartışmalara neden olmuş, görevli 4 savcının önce başka yerlere atamaları yapılmış, daha sonra açığa alınmışlardı. Dönemin Adana Cumhuriyet Başsavcısı Süleyman Bağrıyanık, Başsavcı Vekili Ahmet Karaca, savcılar Aziz Takçı ve Özcan Şişman hakkında soruşturmalar sürerken, TIR’ları arayan askerler hakkında ’casusluk’ suçlaması ile dava açılıp, celseler gizli yapılmaya başlandı. Bu arada HSYK’nın incelemeleri tamamlandı ve usul gereği tutuklanma istemleri olay yerine en yakın yer olan Tarsus Ağır Ceza Mahkemesi’ne gönderildi. Bu mahkeme de 4 savcı hakkında tutuklama kararı verildi. Bu arada ilin en yüksek rütbeli komutanı olması nedeniyle Adana eski İl Jandarma Komutanı Albay Özkan Çokay hakkında da yine HSYK tarafından talep edilen tutuklama istemi, Tarsus Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi.

ÖZCAN ŞİŞMAN: HUKUKSUZLUK DEVAM EDİYOR

Hakkında tutuklama kararı çıkartılan savcı Özcan Şişman, DHA muhabirine tutuklama kararıyla ilgili yaptığı ilk açıklamada şöyle dedi: "Hukuksuzluğun olduğu bir yerde hukuksuzluk devam ediyor. Güce biat edenler, hukuku yok sayarak, gücün talimatını yerine getiriyorlar. Birilerinin gazını almak için bizi tutukluyorlar. Yaşadığımız süreç budur. Daha önce de dile getirdiğim gibi hesabını veremeyeceğimiz hiçbir şey yok. Bütün işlerimizde hukuk neyi gerektiriyorsa onu yaptık."

10 NİSAN'DA 10 ASKER TUTUKLANMIŞTI

Adana ve Hatay'da Ocak 2014'te MİT'e ait TIR'ların durdurulmasıyla ilgili soruştuma kapsamında tutuklanmaları istemiyle mahkemeye sevk edilen 32 askerden 17'si 10 Nisan'da tutuklanmış 10'u adli kontrol tedbiri olmak üzere 15 asker ise serbest bırakılmıştı.

GEÇTİĞİMİZ HAFTA DA 2 HAKİM TUTUKLANMIŞTI

Hidayet Karaca ve tutuklu polis müdürleriyle ilgili tahliye krizi sonrasında eski 29. Asliye Ceza Mahkemesi Hakimi Metin Özçelik ile 32. Asliye Ceza Hakimi Mustafa Başer "örgüt üyeliği" suçlamasıyla çıkarıldıkları mahkeme tarafından tutuklanmıştı.

 

banner229
Son Güncelleme: 06.05.2015 19:36
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol