banner200
banner235
banner225
01 Haziran 2016 Çarşamba 17:23
22 yıldır tutuklu yargılanan İlhan Çomak'a yine tahliye çıkmadı
banner188
banner213
banner230

PKK'ya üye olma; kereste fabrikasına, inşaat bürosuna, banka şubesine molotofla saldırı, Lice'de silahlı çatışmaya girme, karakola saldırı gibi eylemlere katılması” gibi iddialarla “bölücü faaliyetlerde bulunma’ suçlamasıyla müebbet hapis cezasına çarptırılan ve AİHM kararıyla yeniden yargılanan İlhan Çomak davası bugün İstanbul Adliyesi 4. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Çomak'ın yine tahliye edilmediği duruşma 14 Temmuz'a ertelendi.

1994 yılında, 21 yaşında İstanbul Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Coğrafya Bölümü öğrencisiyken polis tarafından gözaltına alındı. ‘PKK adına orman yakma” ve “bölücü faaliyette bulunma” gerekçeleriyle çıkarıldığı mahkemede tutuklanarak, cezaevine gönderildi. Çomak AİHM kararıyla yeniden yargılamaya başladı. 12 Nisan’da Çağlayan Adliyesi’ndeki 4. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmada Çomak, yaşadıklarını şu sözlerle anlatmıştı:

'KIZ KARDEŞİME TECAVÜZ EDECEKLERİNİ SÖYLEDİLER'

“Bu kadar ağır cezayı hak edecek bir şey yapmadım. 18 günlük gözaltı süresi boyunca yoğun işkence gördüm. Günlerce uyutulmadım ve her türlü işkenceyi yaşadım. Abimi öldüreceklerini, kız kardeşime tecavüz edeceklerini söylediler. 22 yıl geçmiş olmasına rağmen hala yapılan işkencenin izlerini taşıyorum. Bir gün bizi bir yere götürüp elimize bidon verdiler. Basını çağırmışlardı ormanları yaktığımı söylediler.”

Bugün saat 13.30'da Çağlayan'da görülen duruşmayı ÖHD'li avukatların yanı sıra CHP ve HDP'li milletvekilleri de takip ediyor. Duruşmada tanıklardan sonra avukatların savunmalarına geçildi. Mahkeme heyetinin usulsüz yargılama yapıldığını ifade eden avukatlar, mahkeme heyetinin reddi talebinde bulundu. ÖHD’li avukatlar “Düşman ceza hukukuna başvurmadan, Salih Mirzabeyoğlu ve eski paşaların davalarında ne yapıldıysa o yapılsın" dedi. Mahkeme, heyetin reddi talebini reddetti. Çomak'ın yine tahliye edilmediği duruşma 13 Temmuz'a ertelendi.


Kaynak: Birgun.net
banner229
Son Güncelleme: 01.06.2016 17:23
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol