banner200
banner222
21 Ocak 2014 Salı 06:23
Tarsus Adliye'si önünde Avukatlardan Eylem
banner188
banner213
banner230
Tarsus Adliyesi önünde  Mersin ve Adana Barosu Kadın Hakları Merkezi yöneticilerinin katılımı ile bu hafta içerisinde eşinden boşanmak için dava açmak isteyen ve adliye çıkışı öldürülen Hatice Dost. adlı kadının cinayeti kınanarak, yeni kadın cinayetlerinin önüne geçilmesini istediler.
 
Olayın faili Doğan D. tarafından boğazı kesilerek ve vücudunun muhtelif yerlerinden bıçaklanarak öldürülen Hatice Dost  adlı kadına yönelik cinayetin katil ya da katillerinden bunun hesabının sorulması ve hak ettikleri caydırıcı cezaların verilmesi için sessiz kalmayacaklarını söyleyen Mersin Barosu Kadın Hakları Merkezi Temsilcisi Av. Seher Yalçınkaya  Çetin, kadın ve erkeklerde cinsiyet rollerinin ruhsal hastalıkların sıklığı ve oluşturduğu sorunlar üzerine etkilerine dair geniş çaplı epidemiyolojik çalışmalar ile desteklenmesi gerektiğine işaret etti.
 
Mersin Barosu Kadın Hakları Merkezi Temsilcisi Seher Yalçınkaya Çetin : ‘Yine şiddet mağduru kadınların gidecek yerlerinin olmaması çaresizlik içinde şiddet gördükleri ortamda yaşamlarını sürdürmek zorunda kalmalarına neden olmaktadır.
 
Bunun çözümü sığınakların sayısının artırılmasıdır. Şiddet mağduru kadınlar için yeterli sayıda sığınma evi yapılmayışını gerçek bir korumanın sağlanmamasının sistemin, kadına yönelik şiddetin devam etmesine, yaygınlaşmasına ve olağanlaşmasına zemin hazırladığının açık bir kanıtı olarak görmekteyiz.” dedi.
 
2009 yılında 1126 kadın öldürülmüş 
 
Çetin, “ Kadınlara yönelik şiddet halen en utanç verici insan ihlallerindendir. Öldürülen, tecavüz edilen her bir kadın yok edilen insanlıktır. İntihara zorlanan her bir kadın,verilmesi gereken bir hesaptır. Adalet Bakanlığı verilerine göre, 2002 yılında 66 olan kadın cinayeti, 2007 yılında  1077’ye yükselmiştir. Resmi olmayan rakamlara göre 2009 yılında 1126 kadın öldürülmüştür.’ açıklamasında bulundu.
 
Açıklamada bu tür cinayetlerin önüne geçilmesi için, öncelikle devletin ve siyasal iktidarların ilgili tüm kurumlarıyla sorumluluk üstlenip ilgili tüm sivil ve resmi kuruluşlarla işbirliği yaparak gerekli sosyal politikaları yaşama hızla geçirilmesiyle mümkün olacaktır görüşü savunuldu.
 
Tarsus Adliyesi önünde gerçekleşen basın açıklamasına Cumhuriyet Halk Partisi Tarsus İlçe Başkan Adayı Dr. Haluk Bozdoğan ve parti yöneticileri de destek verdi.

banner229
Son Güncelleme: 21.01.2014 06:25
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol